RAPORT

Pogarda

Tysiące Polaków pod specjalnym dozorem. Wiceminister podał dane

Od stycznia bieżącego roku zmieniły się przepisy dotyczące SDE (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Od stycznia bieżącego roku zmieniły się przepisy dotyczące SDE (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Kodeks karny wykonawczy stanowi, że dozór elektroniczny „to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych”. Od stycznia bieżącego roku o dozór elektroniczny mogą starać się osoby, skazane na karę niższą niż 3 lata pozbawienia wolności, którym do zakończenia kary pozostało nie więcej niż pół roku. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś poinformował, ile osób było objętych tą formą kary pozbawienia wolności.

Miesiąc w więzieniu pięć razy droższy niż odbywanie kary w domu

Miesiąc pobytu w więzieniu jest pięć razy droższy niż kara odbywana w systemie dozoru elektronicznego – informuje „Rzeczpospolita”. Dziennik...

zobacz więcej

W ubiegłym roku 18 tys. osób zostało objętych Systemem Dozoru Elektronicznego (SDE) – poinformował wiceminister sprawiedliwości.


We wtorek w siedzibie Biura Dozoru Elektronicznego Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Oszczędne i nowoczesne rozwiązania dla więziennictwa. System Dozoru Elektronicznego”. Woś przypomniał, że w 2015 r. orzekano dziennie średnio 4 kary związane z SDE. – Obecnie jest to 1,4 – 1,5 tys. każdego miesiąca. Tylko w ubiegłym roku 18 tys. osób zostało objętych Systemem Dozoru Elektronicznego – powiedział.


Dodał, że od 1 stycznia tego roku 10 tys. osób dziennie ma możliwość odbywania kary w ramach SDE. Wskazał, że odbywający karę w Systemie Dozoru Elektronicznego sami łożą na swoje utrzymanie. – Przecież ci osadzeni sami się utrzymują i żywią – oznajmił. 

Lepsza kontrola nad przestępcami

zobacz więcej

System Dozoru Elektronicznego


W systemie dozoru elektronicznego można kontrolować przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd albo komisję penitencjarną miejscu (dozór stacjonarny) oraz  bieżące miejsce pobytu skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany przebywa (dozór mobilny),a także  zachowywanie przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd (dozór zbliżeniowy).


Minister Sprawiedliwości określa, w drodze rozporządzenia, sposób oraz szczegółowe warunki wykonywania kar, środków karnych i środków zabezpieczających w systemie dozoru elektronicznego, w tym zakres niezbędnej dokumentacji, mając na uwadze konieczność zapewnienia kontroli i oceny zachowania osób, wobec których orzeczono te kary, środki karne lub środki zabezpieczające.


Czynności związane z organizowaniem i kontrolowaniem wykonywania kar z zastosowaniem dozoru elektronicznego oraz nałożonych w związku z nimi obowiązków wykonuje sądowy kurator zawodowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej