RAPORT

Pogarda

Samoloty dla Ukrainy? Jest stanowisko Wielkiej Brytanii

Czy myśliwce trafią na Ukrainę? (fot. Anadolu Agency via Getty Images)
Czy myśliwce trafią na Ukrainę? (fot. Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Samoloty dla walczącej z Rosją Ukrainy stały się przedmiotem dyskusji polityków w wielu państwach. Kanclerz Olaf Scholz apelował niedawno w tym kontekście o „nielicytowanie się” w sprawie dostaw uzbrojenia. Stanowcze „nie” w sprawie przekazania F-16 zakomunikował prezydent Joe Biden oraz premier Holandii. Do tego grona dołączył rzecznik premiera Wielkiej Brytanii, który stwierdził, że wysłanie myśliwców byłoby „niepraktyczne”.

Po czołgach czas na samoloty? „Wkrótce na Ukrainie”

Na Ukrainę wkrótce trafi duża partia  czołgów. Polska zdecydowała o przekazaniu m.in. pojazdów PT-91, a także Leopardów. Ale to nie koniec...

zobacz więcej

Brytyjskie myśliwce są niezwykle skomplikowane i potrzeba miesięcy, aby nauczyć się na nich latać. Biorąc to pod uwagę, uważamy, że wysłanie ich na Ukrainę nie jest praktyczne – powiedział we wtorek rzecznik brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.


– Będziemy nadal dyskutować z naszymi sojusznikami o tym, co naszym zdaniem jest właściwym podejściem – dodał.


We wtorek rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że do skutecznej obrony swojej przestrzeni powietrznej i przejścia na zachodnie uzbrojenie Ukraina potrzebuje docelowo ok. 200 zachodnich samolotów wielozadaniowych, by zastąpić swoje przestarzałe samoloty sowieckiej produkcji różnych typów jednym rodzajem myśliwca wielozadaniowego, którym mógłby być F-16.


Dodał też, że obecnie rosyjskie siły powietrzne, zgrupowane na około 40 lotniskach w Rosji i na Białorusi, a także na terenach okupowanych, mają 5-6 razy więcej samolotów niż Ukraina.


Siły Powietrzne Ukrainy składają się z 11 brygad (razem ze szkoleniowymi i transportowymi). Najnowszy samolot, jakim dysponuje ukraińska armia, to sowiecki Su-27, który wszedł do służby na Ukrainie w 1991 r.


Tylko Polska nie wykluczyła przekazania samolotów


Jak na razie jedynym państwem, które nie wykluczyło przekazania Kijowowi samolotów, jest Polska. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że Polska uzgadnia z sojusznikami działania dotyczące dalszego wspierania Ukrainy i nie wykluczył przekazywania Ukrainie myśliwców. Ta wypowiedź, podobnie jak słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona („nic nie jest wykluczone”) spotkała się z pozytywnym komentarzem Andrija Jermaka, szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


– Trwają działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16 – podkreślił Jermak.


Z kolei amerykański prezydent Joe Biden pytany w poniedziałek o to, czy USA przekażą Ukrainie myśliwce F-16, odpowiedział krótko: „Nie”. Podobne stanowisko zajął premier Holandii Mark Rutte. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej