RAPORT

Pogarda

Osamotnione pokolenie. Pomoże mu sztuczna inteligencja?

Pokolenie Z to urodzeni po 1995 r. (fot. Shutterstock/Daniel Jedzura)
Pokolenie Z to urodzeni po 1995 r. (fot. Shutterstock/Daniel Jedzura)

Najnowsze

Popularne

Większości młodych Polaków towarzyszy poczucie osamotnienia – wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu społecznego MindGenic AI. Problem może dotykać nawet ponad 5 mln młodych ludzi, najczęściej z dużych miast. W jego rozwiązaniu ma pomóc polska sztuczna inteligencja, tworzona przez pokolenie Z.

TikTok zagrożeniem dla użytkowników? Wywiad ostrzega

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp...

zobacz więcej

Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 r., to pierwsza generacja, która dorastała w świecie zdominowanym przez cyfryzację. I chociaż jedną z często wymienianych zalet internetu jest możliwość nawiązywania za jego pośrednictwem licznych kontaktów, a według danych Ministerstwa Cyfryzacji ok. 3/4 polskich internautów korzysta z komunikatorów, to przedstawiciele pokolenia Z, tzw. zetki, czują się bardzo samotne.


Jak wynika z pierwszego w Polsce badania samotności pokolenia Z, przeprowadzonego przez twórców projektu MindGenic AI, 60 proc. osób w wieku od 12 do 24 lat odczuwa samotność, a prawie 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi.


– Problem samotności bardzo długo kojarzył się przede wszystkim ze starszymi osobami. To podejście zmieniła pandemia i przymusowa izolacja. Postanowiliśmy przyjrzeć się zjawisku i uzyskaliśmy bardzo niepokojące wnioski – młodzi ludzie w przeważającej mierze zmagają się z poczuciem osamotnienia. Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln zetek, a więc tylu, ile liczy populacja Mazowsza – mówi Joanna Trojak, CEO MindGenic AI.


Najbardziej samotni w miastach


– Aż 56 proc. często odczuwa samotność w domu, blisko połowa deklaruje, że rzadko może liczyć tam na wsparcie – dodaje.


Zobacz także: Wszyscy czwartoklasiści dostaną laptopy

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń mobilnych. Ostateczna zgoda UE

Jest ostateczna zgoda w Unii Europejskiej na uniwersalną ładowarkę do przenośnych urządzeń elektronicznych. Przepisy w tej sprawie zaakceptowały...

zobacz więcej

Problem poczucia samotności zetek jest największy w miastach o liczbie mieszkańców między 200 a 500 tys. i dotyczy aż połowy mieszkającej w nich młodzieży. W głównych aglomeracjach Polski odsetek osamotnionych młodych osób wynosi 42 proc. Najczęściej samotni w domu czują się ludzie między 19. a 21. rokiem życia – zdarza się to niemal 78 proc. z nich, z czego 41 proc. deklaruje, że poczucie samotności w domu towarzyszy im bardzo często. Z kolei brak wsparcia ze strony rodziców najczęściej zauważalny jest w grupie 17- i 18-latków – 62 proc. wskazuje, że spotyka się z nim często lub bardzo często.


Technologia pozwoli pokonać samotność?


– W naszej Akademii MindGenic pracujemy teraz nad chatbotem, który wesprze te osoby w rozwiązywaniu problemów wynikających z samotności, niskiego poczucia akceptacji i nudy. Do projektu zaprosiliśmy młodzież z pokolenia Z, najlepiej rozumiejącą potrzeby rówieśników – mówi Joanna Trojak.


– Użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki pozacyfrowe, podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów internetu – dodaje Trojak.


Zobacz także: Sondaż. Większość za ograniczeniem nieletnim dostępu do mediów społecznościowych

Skarbnica informacji i… pamięci

Za czasów mojej młodości (Boże – kiedy to było!), dużą popularnością cieszyło się powiedzenie, będące trawestacją pierwszych słów piosenki: - „Nie...

zobacz więcej

Projekt został wyróżniony spośród ponad 600 innych pomysłów na innowacyjny start-up i otrzymał blisko milion zł wsparcie ze środków Unii Europejskiej.


Elementem projektu jest również Akademia MindGenic, oferująca darmowe kursy dla młodych osób, które chcą nabyć nowe umiejętności w zakresie technologii sztucznej inteligencji, uczenia botów i konstruowania zaawansowanych dialogów z wykorzystaniem elementów psychologicznych.

Badanie metodą anonimowej ankiety internetowej zostało przeprowadzone we wrześniu i październiku 2022 r. na grupie 1171 osób w wieku od 12 do 24 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej