RAPORT

Pogarda

Nie żyje Anna Czerwińska. Wybitna himalaistka miała 73 lata

 Anna Czerwińska  (fot. PAP/Marcin Obara)
Anna Czerwińska (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska, jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, na którą składają się najwyższe szczyty wszystkich kontynentów – poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Jo Mersa Marley nie żyje. Wnuk Boba Marleya miał 31 lat

We wtorek 27 grudnia zmarł Jo Mersa Marley, muzyk i wnuk legendarnego artysty reggae, Boba Marleya. Smutną informację potwierdził magazynowi...

zobacz więcej

Urodzona 10 lipca 1949 r. w Warszawie Czerwińska z zawodu była doktorem nauk farmaceutycznych. Wiele lat temu porzuciła jednak tę profesję dla gór. Z ośmiotysięczników zdobyła: Mount Everest, Lhotse, Nanga Parbat, Czo Oju, Gaszerbrum II i Makalu. 

 

Na Mount Evereście, najwyższej górze ziemi, stanęła 21 maja 2000. Była wtedy 13. osobą z Polski, która tego dokonała, i drugą kobietą, po Wandzie Rutkiewicz. 

 

Bardziej jednak ceniła zdobycie w 2006 roku Makalu (8485 m). „Zdarzyło mi się zrobić tam, wbrew swoim zasadom, nocny biwak, aby wejść na szczyt. Przesiedziałam 10 godzin na lodowej półeczce. Nie było to rozsądne, ale tak strasznie mi zależało” – wspominała. Nie żyje Keith Levene, współzałożyciel zespołu The Clash. Miał 65 lat

Współzałożyciel punkrockowego zespołu The Clash i gitarzysta postpunkowej grupy Public Image Ltd, Keith Levene, zmarł w piątek – poinformował w...

zobacz więcej

Za swój największy sukces uważała jednak wspinaczkę nową drogą Magic Line na K2 (8611 m), choć do szczytu zabrakło jej 400 m.


„To była moja najtrudniejsza droga w górach wysokich, a najpiękniejsza góra globu pozostała moja obsesją” – podkreśliła przed laty. 

 

Wtedy dotarła do wysokości 8200 m, a w sumie K2 próbowała zdobyć cztery razy; w 1982 r. z Wandą Rutkiewicz, w 1984 r. także w kobiecym zespole, w 1986 r. z Leszkiem Cichym i Darkiem Załuskim i w 2010 r. z Bogusławem Ogrodnikiem. 

 

Była autorką wielu artykułów w prasie górskiej, a także kilkunastu książek o tej tematyce. Była członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.


W 2003 r. została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego. W 2017 r. została nagrodzona branżowym Super Kolosem za całokształt osiągnięć.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej