RAPORT

Pogarda

Wybory parlamentarne do powtórki. Jest decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego

Powtórzone wybory w Berlinie odbędą się 12 lutego (fot. Alexander Koerner/Getty Images)
Powtórzone wybory w Berlinie odbędą się 12 lutego (fot. Alexander Koerner/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Po raz pierwszy w historii Berlina wybory do regionalnego parlamentu muszą zostać powtórzone. Kilka miesięcy temu stwierdzili tak stołeczni prawnicy, ale ostatnie słowo w tej sprawie miał Federalny Trybunał Konstytucyjny. We wtorek potwierdził, że we wrześniu 2021 roku doszło w berlińskich lokalach wyborczych do licznych nieprawidłowości.

Partia Angeli Merkel oskarżana o granie na „antyimigranckich nastrojach”

Choć od niespokojnej sylwestrowej nocy mijają blisko dwa tygodnie, w Niemczech dyskusja na temat tamtych wydarzeń nie milknie. 31 grudnia stolica i...

zobacz więcej

Powtórka elekcji odbędzie się 12 lutego. W całości powtórzone muszą zostać wybory do Izby Deputowanych i 12 rad dzielnic.


Taką decyzję podjął jesienią ubiegłego roku Krajowy Trybunał Konstytucyjny w Berlinie. Plebiscyt musiał zostać rozpisany do trzech miesięcy od wydania postanowienia. 

 

Około 40 osób zaskarżyło je do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe, który we wtorek orzekł, że decyzja berlińskich sędziów była słuszna. 

 

Ale głosowania do Bundestagu nie powtórzą

 

Półtora roku temu w lokalach wyborczych zapanował chaos, wiele głosów trafiło do niewłaściwych okręgów. W dzielnicy Friedrichshain karty do głosowania zostały najpierw unieważnione, a potem ponownie wydobyte z kosza.


Berlińczycy wybierali wtedy nie tylko członków Izby Deputowanych, ale też posłów Bundestagu. Nieprawidłowości w stolicy były na tyle poważne, że mogły mieć wpływ na jego kształt. Te wybory nie będą jednak powtarzane w całości i nie odbędą się 12 lutego.


Dziennik „Berliner Zeitung” napisał, że w stolicy nie brakuje posłów „zainteresowanych odwlekaniem terminu elekcji”. 

 

Jesienią 2021 r. walkę o stołeczny ratusz wygrali socjaldemokraci, którzy zawarli sojusz z Zielonymi i Lewicą. Obecnie w sondażach prowadzi CDU. 

 

Zobacz także: Po wygranej PiS wyjechała do Niemiec. Teraz narzeka na Berlin i tłumaczy dlaczego 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej