RAPORT

Pogarda

Koniec mitu wagnerowców? „Walczą bezmyślnie”, „traktowani są okrutnie”

Zbiegłemu wagnerowcowi Andriejowi Miedwiediewowi wystarczyło sześć dni w oddziale (fot. Shutterstock/pticelov, Nurdian Putra; CNN)
Zbiegłemu wagnerowcowi Andriejowi Miedwiediewowi wystarczyło sześć dni w oddziale (fot. Shutterstock/pticelov, Nurdian Putra; CNN)

Najnowsze

Popularne

Najemnicy walczącej na Ukrainie po stronie Rosji grupy Wagnera są okrutnie traktowani przez dowódców, niechętni do boju są zabijani, resztę posyła się do bezmyślnej, niezaplanowanej walki – powiedział w wywiadzie dla CNN Andriej Miedwiediew, były dowódca z grupy Wagnera, który zbiegł do Norwegii, gdzie ubiega się o azyl.

„Kucharz Putina” potknie się o Bachmut? Zmiana sytuacji na kluczowym odcinku frontu

Z komunikatu ukraińskiego sztabu generalnego można wywnioskować, że rosyjskie wojska próbowały okrążyć Bachmut i odciąć miasto od źródeł...

zobacz więcej

Ci, którzy nie chcieli walczyć, byli wyłapywani i dla przestrogi zabijani na oczach nowo przybyłych rekrutów – opowiadał Miedwiediew.


– Przyprowadzili dwóch więźniów, którzy odmówili walki, i zastrzelili ich przed wszystkimi, a później od razu pogrzebali bezpośrednio w okopach – relacjonował Rosjanin.


Miedwiediew, który służył wcześniej w rosyjskim wojsku, zaciągnął się w lipcu 2022 r. do grupy Wagnera, podpisał czteromiesięczny kontrakt i został szybko wysłany pod Bachmut w obwodzie donieckim Ukrainy, gdzie toczyły się najcięższe walki na wojnie, w których zasadniczą rolę po stronie rosyjskiej odgrywała grupa Wagnera.


Najemnik został dowódcą oddziału – jak przekazał amerykańskiej stacji – odpowiadał bezpośrednio przed Dmitrijem Utkinem i Jewgienijem Prigożynem, twórcami formacji. Tego drugiego Miedwiediew określa jako „diabła”, który pozuje na bohatera, ale sam nie bierze broni i nie idzie do walki z innymi.


„Żadnej taktyki”, „ciała”, „więcej więźniów”


Grupie Wagnera brakowało strategii taktycznej, dowódcy musieli improwizować – opowiadał Rosjanin. – Nie było tam żadnej taktyki. W rozkazach dostawaliśmy jedynie pozycje przeciwnika, bez konkretnych wytycznych. Planowaliśmy to krok po kroku – zaznaczył.


Dodaje, że już szóstego dnia swojego pobytu na Ukrainie zdecydował, że nie chce wracać na kolejną turę po tym, gdy zobaczył, że żołnierze są zamieniani w mięso armatnie.


Czytaj więcej: Rosjanie przygotowują kolejną mobilizację. Werbują też do Grupy Wagnera

„Niebiański tysiąc”. Rosyjski jeniec o zdolnościach bojowych byłych więźniów

Nazywają nas „niebiańskim tysiącem”, bo z tysiąca osób, które znalazły się w naszej grupie więźniów i pojechały walczyć na Ukrainę, tylko około 20...

zobacz więcej

– Początkowo pod moją komendą było 10 mężczyzn, ta liczba wzrosła, gdy zaczęto rekrutować więźniów – relacjonował. Dodał, że rotacja w oddziale była tak duża, coraz więcej osób ginęło, że stracił rachubę, ilu ma podkomendnych. – Ciała, więcej więźniów, więcej ciał, więcej więźniów – opowiadał.


Dostanie azyl?


Miedwiediew rozmawiał z CNN z Oslo, do którego przedostał się po brawurowej ucieczce, przez wąski odcinek granicy rosyjsko-norweskiej. Według niego na swojej drodze „co najmniej 10 razy” uniknął schwytania przez rosyjskie służby, a samą granicę przeszedł w białym stroju maskującym, po zamarzniętym jeziorze.


W Norwegii oddał się w ręce policji, która umieściła go w ośrodku dla migrantów. Wystąpił o azyl, został przesłuchany przez norweską policję kryminalną, odpowiedzialną za ściganie zbrodni wojennych.

W wywiadzie dla CNN Miedwiediew powiedział, że nie chce mówić o tym, co sam robił podczas walk na Ukrainie.


W norweskich mediach trwa debata, czy zbiegły najemnik może być ważnym świadkiem zbrodni wojennych, popełnianych przez Rosjan na Ukrainie, a może przedstawia swoją historię w taki sposób, aby móc otrzymać azyl?


Według stowarzyszeń mieszkających w Norwegii Ukraińców nie jest możliwe, aby Miedwiediew wstąpił do grupy Wagnera nie wiedząc, na co się decyduje.


Czytaj także: Grupa Wagnera organizacją przestępczą. Decyzja Białego Domu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej