RAPORT

Pogarda

Rosyjski generał grozi atakami na lotniska NATO. Wymienia Polskę

Kuriozalne słowa rosyjskiego generała o NATO (fot. Shutterstock/Bogac Erkan, zdjęcie ilustracyjne)
Kuriozalne słowa rosyjskiego generała o NATO (fot. Shutterstock/Bogac Erkan, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Jeśli lotniska państw NATO zostaną wykorzystane przez Ukrainę, staną się uzasadnionym celem dla sił zbrojnych Rosji – zagroził generał Jewgienij Burzyński w rozmowie z propagandową agencją Ria Novosti, wymieniając lotniska w Polsce i Rumunii.

Fake news z niemieckimi czołgami w tle. Chodzi o to nagranie [WIDEO]

W mediach społecznościowych krąży nagranie pokazujące transport czołgów Leopard. Komentarz sugeruje, że sprzęt zmierza na Ukrainę i wyruszył tuż po...

zobacz więcej

W ostatnim czasie kilka państw, w tym Polska, Wielka Brytania, Niemcy i USA, zdecydowało się przekazać Ukrainie czołgi zachodniej produkcji. Pojawia się coraz więcej sygnałów, że kolejnym celem Kijowa jest uzyskanie zachodnich myśliwców i broni dalekiego zasięgu. 

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nie wyklucza dostawy myśliwców dla Ukrainy. 

 

– Przy przekazywaniu uzbrojenia Ukrainie bierzemy pod uwagę trzy kryteria: czy sprzęt odpowiada potrzebom Kijowa, czy jego dostarczenie nie przyczynia się do eskalacji i służy obronie, nie dając możliwości ataku na terytorium Rosji oraz czy dostawy nie osłabiają zdolności obronnych francuskiej armii – zaznaczył Macron. 

 

Zobacz też: Rosyjska agencja informacyjna ujawnia plan ludobójstwa Ukraińców


Podkreślił, że strona ukraińska na razie nie zwróciła się z prośbą o przekazanie myśliwców, a decyzje w tej sprawie będą podejmowane na podstawie formalnych wniosków, a nie krążących plotek. 

Duże manewry na Białorusi. Ćwiczą użycie wojsk z Rosją

Białoruskie ministerstwo obrony przekazało informacje o rozpoczęciu ćwiczeń sztabowych wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk. Jak...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że Polska uzgadnia z sojusznikami działania dotyczące dalszego wspierania Ukrainy i nie wykluczył przekazywania Kijowowi samolotów. Z kolei amerykański prezydent Joe Biden pytany o to, czy USA przekażą Ukrainie myśliwce F-16 odpowiedział krótko: „Nie”. 

 

O możliwości przekazania Ukrainie myśliwców grzmi też rosyjska propaganda. W rozmowie z kremlowską agencją informacyjną Ria Novosti generał Jewgienij Burzyński, były szef departamentu współpracy międzynarodowej w rosyjskim ministerstwie obrony zagroził, że „lotniska NATO staną się uzasadnionym celem dla sił rosyjskich, jeśli zostaną udostępnione do bazowania ukraińskich samolotów bojowych”. 

 

Jeśli kraje NATO zdecydują się na zaangażowanie sił powietrznych, mogą one rozpocząć działania z pobliskich lotnisk NATO (np. w Rumunii i Polsce). W tym przypadku, jestem absolutnie przekonany, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego, stają się one legalnym celem do pokonania – mówił. 

 

Dodał, że ma to związek ze zniszczeniem ukraińskich lotnisk przez siły rosyjskie w lutym zeszłego roku. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej