RAPORT

Pogarda

Zaiskrzyło na linii Chiny-Czechy. Poszło o Tajwan

Protest Chin wywołała rozmowa prezydent Caj Ing-wen z prezydentem elektem Petrem Pavlem (fot. PAP/EPA, CTK)
Protest Chin wywołała rozmowa prezydent Caj Ing-wen z prezydentem elektem Petrem Pavlem (fot. PAP/EPA, CTK)

Najnowsze

Popularne

Chiny wyraziły niezadowolenie i stanowczy sprzeciw wobec rozmowy prezydenta elekta Czech Petra Pavla z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen – oświadczyła rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning. Pekin uznaje Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli.

Za cztery lata Chiny zaatakują Tajwan. Tak twierdzi MSZ Tajwanu

Inwazja Chin na Tajwan jest teraz bardziej prawdopodobna, a jej możliwą datą jest rok 2027 – ostrzegł szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu w...

zobacz więcej

Caj rozmawiała z Pavlem telefonicznie w poniedziałek. Agencja Reutera określiła to jako dyplomatyczny przełom dla Tajpej, które nie utrzymuje formalnych stosunków z Pragą.


Chiny złożyły w tej sprawie stanowczy protest – powiedziała Mao na rutynowym briefingu w Pekinie. Zarzuciła również Pavlowi, że postępuje wbrew swoim własnym deklaracjom o szacunku dla stanowiska Chin w sprawie wyspy.


Rozmowy prezydent Tajwanu z przyszłymi przywódcami krajów, które mają oficjalne relacje z Pekinem, a nie z Tajpej, należą do rzadkości. Po raz ostatni Caj rozmawiała na tym szczeblu z ówczesnym prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem w 2016 r.


Zobacz także: Konflikt USA z Chinami o Tajwan. Prawdopodobieństwo „bardzo wysokie”


Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za nieodłączną część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczają użycia siły. Stanowczo protestują też przeciwko wszelkim kontaktom z Tajpej na szczeblu państwowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej