RAPORT

Pogarda

Poseł mniejszości niemieckiej przeciwko reparacjom. Powołuje się na opinię posła KO [WIDEO]

Ryszard Galla (z lewej) powołuje się na Pawła Kowala z Koalicji Obywatelskiej (fot.  PAP/Rafał Guz, Mateusz Marek)
Ryszard Galla (z lewej) powołuje się na Pawła Kowala z Koalicji Obywatelskiej (fot. PAP/Rafał Guz, Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Uważam, że temat reparacji jest tematem zamkniętym – powiedział w RMF FM jedyny w Sejmie poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, powołując się na opinie „fachowców”. Na uwagę, że mówi raczej jak... niemieccy fachowcy, parlamentarzysta przywołał pogląd posła Koalicji Obywatelskiej Pawła Kowala.

Reparacje od Niemców. Zwolennicy KO są przeciw

Zdecydowana większość badanych uważa, że Niemcy powinny wypłacić Polsce reparacje wojenne – wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie...

zobacz więcej

Przedstawiciel mniejszości Niemieckiej był we wtorek pytany między innymi o to, dlaczego nie głosował ws. uchwały sejmowej w sprawie reparacji. O tym, jak głosowali posłowie, pisaliśmy TUTAJ

 

Nie mógł zagłosować „za”, a nie chciał być „wyzywany od Niemców” 

 

Ryszard Galla tłumaczył, że nie wziął udziału w głosowaniu, bo nie chciał wchodzić w tę dyskusję.


– To jest pewna niezręczność z mojej strony, chciałem być tutaj bezstronnym. (…) Zagłosowałbym przeciw, byłbym od razu wyzwany jako Niemiec – stwierdził parlamentarzysta, przyznając, że zgodnie ze swoim sumieniem nie mógł zagłosować „za”. 

 

Pytany czy jego zdaniem Polsce należą się reparacje lub odszkodowania wojenne, Galla stanowczo domagał się, by rozróżniać oba pojęcia. 

 

Ryszard Galla o reparacjach 


Publikujemy pełną treść raportu Mularczyka. Szczegóły „rachunku” wystawionego Niemcom [RAPORT]

Łączna wartość oszacowanych strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej to ponad 6 bln 200...

zobacz więcej

– To ważne określenie: reparacje i odszkodowania, jak bym to jednak oddzielił. Nie będę tutaj oryginalny i powiem to, co mówią fachowcy: temat reparacji jest zamknięty – powiedział. 

 

Prowadzący rozmowę dziennikarz zwrócił uwagę, że poseł Galla mówi raczej jak „niemieccy fachowcy”. Ten jednak protestował. 

 

– No nie, przepraszam, poseł (Paweł) Kowal jest reprezentantem Niemiec czy jednak jest polskim parlamentarzystą? – powiedział przedstawiciel mniejszości niemieckiej.  

Reparacje – nie, odszkodowania – tak 

 

Polityk zadeklarował się przy tym jako polski patriota. Dopytywany więc o własną opinię na temat tego, czy Polska powinna otrzymać „jakąś formę odszkodowania od Niemiec” stwierdził: „Myślę, że tak – mówimy o odszkodowaniu. Uważam, że obie strony powinny usiąść do stołu”. 

 

Zobacz także: Polska zrzekła się reparacji w 1953 r.? Oto pięć argumentów obalających tę teorię 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej