RAPORT

Pogarda

Kraken jest już w Polsce. Potwierdzono siedem przypadków

W Polsce potwierdzono dotąd siedem zakażeń subwariantem XBB.1.5 omikronu (fot. Maja Hitij/Getty Images)
W Polsce potwierdzono dotąd siedem zakażeń subwariantem XBB.1.5 omikronu (fot. Maja Hitij/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W Polsce potwierdzono dotąd siedem zakażeń subwariantem XBB.1.5 omikronu, popularnie zwanym krakenem – przekazał w wywiadzie dla Wp.pl minister zdrowia Adam Niedzielski.

Plaga otyłości. Alarmujące dane także z Polski

Ponad 4,5 mln ludzi na świecie umiera przedwcześnie z powodu otyłości – wynika z raportu opublikowanego przez Our World in Data. Krajem, w którym...

zobacz więcej

„Mamy pierwsze siedem przypadków wariantu XBB.1.5 koronawirusa, czyli popularnego krakena. Na dziś COVID–19 nie stanowi jednak dla Polski zagrożenia – nawet w wersji XBB.1.5.” – powiedział szef MZ. 

 

Zapewnił, że resort monitoruje sytuację epidemiczną w państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością tego wariantu, a mowa szczególnie o Wielkiej Brytanii i USA. 

 

„Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy” – wskazał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski minister Niedzielski. 

 

Dodał, że kraken rozprzestrzenia się szybciej niż inne subwarianty Omikrona, ale w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu choroby. 

Przejście COVID-19 a ryzyko śmierci. Ustalenia naukowców

Zachorowanie na COVID-19 wiąże się wyższym ryzykiem zgonu przez co najmniej 18 miesięcy od nabycia infekcji – wynika z chińskiego badania, które...

zobacz więcej

„I to dla nas najważniejsza informacja, choć oczywiście nieustannie odbywają się spotkania sztabu w ministerstwie, dotyczące przebiegu sezonu infekcyjnego i kraken jest obecny w naszej dyskusji” – zaznaczył. 

 

„O COVID–19 wcale nie zapominamy, ale mierzymy się z innymi wyzwaniami” – stwierdził minister. 

 

Kilka dni temu wirusolog prof. Agnieszka Szuster–Ciesielska, odnosząc się do pierwszych potwierdzonych w Polsce zakażeń krakenem, powiedziała, że podejrzewa, że takich przypadków jest znacznie więcej niż zgłoszone, bo w naszym kraju mało się testuje, w związku z tym niewiele jest próbek przeznaczanych do genotypowania. Wskazała, że przebieg zakażenia XBB.1.5 jest podobny do wcześniejszych podwariantów omikronu.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej