RAPORT

Pogarda

Bezrobocie pod kontrolą. Mimo osłabienia gospodarki wzrosty niewielkie

Najtrudniej z zatrudnieniem jest m.in. w przemyśle meblarskim (fot. Shutterstock/Oleggg)
Najtrudniej z zatrudnieniem jest m.in. w przemyśle meblarskim (fot. Shutterstock/Oleggg)

Najnowsze

Popularne

W styczniu zmalał Wskaźnik Rynku Pracy sygnalizujący przyszłe zmiany wielkości bezrobocia – poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W jego ocenie mimo rosnących kosztów prowadzenia działalności i ogólnej niepewności poziom bezrobocia nie wzrośnie istotnie.

„Tusk znaczy bezrobocie”. Premier w zakładach produkujących elementy polskich Patriotów

Jeśli Platforma Obywatelska doszłaby do władzy, czas bezrobocia i biedy może wrócić, a zakłady jak Cegielski w Poznaniu popadną w ruinę i zarosną...

zobacz więcej

Jak poinformowano, Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) w styczniu br. spadł do 65,2 (z 66,1 punktów w grudniu ub.r.). W ocenie ekspertów BIEC, skala spadku była nieco słabsza niż przed miesiącem.


„Analiza zmian poszczególnych składowych WRP wskazuje, że pomimo zacieśnienia warunków na rynku pracy, w najbliższym czasie nie powinniśmy odnotować istotnego wzrostu stopy bezrobocia rejestrowanego, prócz jego niewielkich fluktuacji wynikających głównie z działania czynników sezonowych” – wyjaśnili przedstawiciele BIEC.


Podkreślili, że kluczowym czynnikiem stabilizującym skalę bezrobocia jest niewystarczająca efektywna podaż pracy.


5,2-proc. stopa bezrobocia


Analitycy BIEC podali, że stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,1 pkt proc. i na koniec 2022 roku wyniosła 5,2 proc. „Grudzień i pierwsze miesiące kolejnego roku to zwykle czas, gdy stopa bezrobocia nieznacznie rośnie z przyczyń związanych z sezonowością” – wyjaśnili.


Zobacz także: Wzrost PKB w ubiegłym roku. Prezes GUS: W trudnych czasach to dość dobry wynik [WIDEO]

W tym roku 4 proc. PKB na wojsko. Morawiecki: Być może najwięcej spośród państw NATO

Wojna na Ukrainie powoduje, że musimy zbroić się jeszcze szybciej, dlatego w tym roku przeznaczymy 4 proc. PKB na wojsko, być może będzie to...

zobacz więcej

Wskazali, że w najbliższym czasie najwięcej zwolnień planowanych jest w przemyśle meblarskim, poligraficznym oraz przetwórstwie surowców niemetalicznych. „Większość tych branż reprezentuje producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych, a powyższe dane odzwierciedlają skalę spowolnienia w tych przedsiębiorstwach, wynikającą z ograniczeń po stronie popytu konsumpcyjnego” – zaznaczyli.


Dodali, że o malejących szansach zatrudnieniowych świadczą również dane z powiatowych urzędów pracy.


Co prawda w grudniu ub. roku w porównaniu do listopada odnotowano wzrost zarówno liczby bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu podjęcia zatrudnienia (o 5 proc.), jak i liczby nowych ofert pracy zarejestrowanych w urzędach pracy (o 16 proc.).


Jednak w ciągu całego ubiegłego liczba osób bezrobotnych, które znalazły pracę, jak i liczba nowych ofert pracy systematycznie spadały.


„W grudniu 2022 r. pracę znalazło o 6 proc. mniej bezrobotnych niż przed rokiem i zarejestrowano o blisko 30 proc. mniej nowych ofert pracy” – podali.


Zobacz także: Szynkowski vel Sęk: Budżet bez pieniędzy z KPO się nie zawali

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej