
W styczniu zmalał Wskaźnik Rynku Pracy sygnalizujący przyszłe zmiany wielkości bezrobocia – poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W jego ocenie mimo rosnących kosztów prowadzenia działalności i ogólnej niepewności poziom bezrobocia nie wzrośnie istotnie.
Jeśli Platforma Obywatelska doszłaby do władzy, czas bezrobocia i biedy może wrócić, a zakłady jak Cegielski w Poznaniu popadną w ruinę i zarosną...
zobacz więcej
Jak poinformowano, Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) w styczniu br. spadł do 65,2 (z 66,1 punktów w grudniu ub.r.). W ocenie ekspertów BIEC, skala spadku była nieco słabsza niż przed miesiącem.
„Analiza zmian poszczególnych składowych WRP wskazuje, że pomimo zacieśnienia warunków na rynku pracy, w najbliższym czasie nie powinniśmy odnotować istotnego wzrostu stopy bezrobocia rejestrowanego, prócz jego niewielkich fluktuacji wynikających głównie z działania czynników sezonowych” – wyjaśnili przedstawiciele BIEC.
Podkreślili, że kluczowym czynnikiem stabilizującym skalę bezrobocia jest niewystarczająca efektywna podaż pracy.
Analitycy BIEC podali, że stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,1 pkt proc. i na koniec 2022 roku wyniosła 5,2 proc. „Grudzień i pierwsze miesiące kolejnego roku to zwykle czas, gdy stopa bezrobocia nieznacznie rośnie z przyczyń związanych z sezonowością” – wyjaśnili.
Zobacz także: Wzrost PKB w ubiegłym roku. Prezes GUS: W trudnych czasach to dość dobry wynik [WIDEO]
Wojna na Ukrainie powoduje, że musimy zbroić się jeszcze szybciej, dlatego w tym roku przeznaczymy 4 proc. PKB na wojsko, być może będzie to...
zobacz więcej
Wskazali, że w najbliższym czasie najwięcej zwolnień planowanych jest w przemyśle meblarskim, poligraficznym oraz przetwórstwie surowców niemetalicznych. „Większość tych branż reprezentuje producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych, a powyższe dane odzwierciedlają skalę spowolnienia w tych przedsiębiorstwach, wynikającą z ograniczeń po stronie popytu konsumpcyjnego” – zaznaczyli.
Dodali, że o malejących szansach zatrudnieniowych świadczą również dane z powiatowych urzędów pracy.
Co prawda w grudniu ub. roku w porównaniu do listopada odnotowano wzrost zarówno liczby bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu podjęcia zatrudnienia (o 5 proc.), jak i liczby nowych ofert pracy zarejestrowanych w urzędach pracy (o 16 proc.).
Jednak w ciągu całego ubiegłego liczba osób bezrobotnych, które znalazły pracę, jak i liczba nowych ofert pracy systematycznie spadały.
„W grudniu 2022 r. pracę znalazło o 6 proc. mniej bezrobotnych niż przed rokiem i zarejestrowano o blisko 30 proc. mniej nowych ofert pracy” – podali.
Zobacz także: Szynkowski vel Sęk: Budżet bez pieniędzy z KPO się nie zawali