RAPORT

Pogarda

MZ o koronawirusie: wzrost zakażeń o 40 proc.

Nowe dane o liczbie zakażeń COVID-19 (fot. Omar Marques/Getty Images)
Nowe dane o liczbie zakażeń COVID-19 (fot. Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mamy 989 nowych przypadków zakażeń na COVID-19. W porównaniu z wynikiem z poprzedniego tygodnia to wzrost o ponad 40 proc. Nie odnotowujemy jednak większej liczby osób, które muszą być hospitlizowane – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Krajowa Sieć Onkologiczna. Rząd przyjął projekt ustawy [WIDEO]

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Na wtorkowej konferencji prasowej z ministrem...

zobacz więcej

Wiceszef MZ podkreślił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że 989 przypadków zakażeń na COVID-19 może wydawać się liczbą stosunkowo niedużą. 

  

W poprzednich falach były tysiące zakażeń, ale jeżeli popatrzymy na wynik z poprzedniego tygodnia, to jest wzrost o ponad 40 proc. Widzimy, że nowych przypadków COVID-19 przybywa – podkreślił Kraska. 

  

Wzrost wiąże się głównie z nowymi wariantami Omikrona.


– To jest ten słynny kraken, który jest też w Polsce. To jest odmiana, która o ok. 40 proc. jest bardziej zakaźna od swojego poprzednika – zauważył Kraska. 

  

Jego zdaniem dobrą wiadomością jest to, że zakażenie krakenem nie powoduje cięższego przebiegu zachorowania. – Nie odnotowujemy także większej liczby osób, które muszą być hospitlizowane – powiedział. 

Zauważył jednocześnie, że w związku z zakażeniem covid w dalszym ciągu występują zgony. – Ostatniej doby to 12 osób. To dość duża liczba osób, które tę walkę przegrały – powiedział wiceminister. 

  

Tydzień temu, 24 stycznia, badania potwierdziły 687 zakażeń koronawirusem, w tym 165 ponownych. Zmarło 15 osób z COVID-19. Wykonano 5416 testów w kierunku SARS-CoV-2. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej