RAPORT

Pogarda

Papież wyruszył do Afryki. Odwiedzi dwa kraje dotknięte krwawymi kryzysami

Papież będzie apelował w odwiedzanych krajach o pokój i pojednanie (fot. Alessandra Benedetti - Corbis/Corbis via Getty Images)
Papież będzie apelował w odwiedzanych krajach o pokój i pojednanie (fot. Alessandra Benedetti - Corbis/Corbis via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Franciszek wyruszył we wtorek rano w sześciodniową podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Samolot z papieżem odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino. Po południu Franciszek przybędzie do stolicy DRK – Kinszasy.

Papież poleci do ogarniętego wojną kraju. „Ludzie liczą, że przyniesie nadzieję”

Pokonają pieszo ponad 400 km – młodzi z diecezji Rumbek chcą dotrzeć do stolicy Sudanu Południowego Dżuby, gdzie 3 lutego wyląduje papież...

zobacz więcej

Franciszek odwiedzi dwa kraje zmagające się z przemocą, krwawymi konfliktami, dramatem milionów wysiedlonych i uchodźców, ubóstwem, głodem, wyzyskiem. To będą główne tematy papieskich wystąpień.


Oczekuje się też przesłania nadziei i pocieszenia oraz apeli o pokój i pojednanie. Przesłanie to zawiera motto wizyty w każdym w tych krajów.


W Demokratycznej Republice Konga są to słowa „Wszyscy pojednani w Chrystusie”, a w Sudanie Południowym „Proszę, aby wszyscy byli jedno” z Ewangelii św. Jana. W obu państwach katolicy stanowią około połowy ludności.


Franciszek będzie drugim papieżem, który odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga, gdzie liczba katolików wynosi ponad 52 miliony. Gdy kraj ten nosił nazwę Zair, odwiedził go w 1980 i 1985 r. św. Jan Paweł II.


Zobacz także: „Nie posłuchamy papieża i nadal będziemy karać za homoseksualizm”

Abdykacja Franciszka? Papież o swoim stanie zdrowia

Jestem w dobrym stanie zdrowotnym – oznajmił papież Franciszek agencji Associated Press. W ten sposób zdementował pogłoski, które krążyły w...

zobacz więcej

Po przylocie do Kinszasy we wtorek około godz. 15 i krótkiej ceremonii powitania na lotnisku Franciszek pojedzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotka się z szefem państwa Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo. Następnie wygłosi przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa Demokratycznej Republiki Konga.


W kolejnych dniach w stolicy papież odprawi mszę dla kilkuset tysięcy wiernych, spotka się z grupą osób, które ucierpiały w wyniku konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju, a także z młodzieżą oraz z duchowieństwem.


Akcenty ekumeniczne


Od piątku do niedzieli Franciszek przebywać będzie w Sudanie Południowym; najmłodszym kraju świata, utworzonym w 2011 r. Ten drugi etap wizyty będzie pielgrzymką ekumeniczną, bo papieżowi towarzyszyć będą anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji Iain Greenshields.

To 40. zagraniczna podróż papieża, w tym czwarta do Afryki. Dotychczas odwiedził Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską, a także Maroko oraz Mozambik, Madagaskar i Mauritius.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej