RAPORT

Pogarda

Duże manewry na Białorusi. Ćwiczą użycie wojsk z Rosją

Reżimy w Rosji i Białorusi znów straszą Europę (fot.  Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Reżimy w Rosji i Białorusi znów straszą Europę (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Białoruskie ministerstwo obrony przekazało informacje o rozpoczęciu ćwiczeń sztabowych wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk. Jak podkreśla Agencja Reutera, to wstęp do większych manewrów.

Lewicowy tygodnik szczuje na duchownych. Nawet czytelnicy się burzą

Tygodnik „Polityka” pokazał rysunek, gdzie księżą katoliccy to „zło”, a Jerzy Owsiak – „dobro”. „Jednostronne, odbiegające od faktów, oparte na...

zobacz więcej

Jak przekazano, ćwiczenia będą trwać tydzień i są przygotowaniem do wrześniowych manewrów Tarcza Związku 2023, które mają się odbyć na terytorium Rosji.


Przedmiotem ćwiczeń ma być „wspólne planowanie użycia wojsk na podstawie doświadczeń z konfliktów zbrojnych ostatnich lat". Cel to „podwyższenie poziomu zgrania dowodzenia wojskowego dwóch państw”.


Zobacz także: Rosyjska propagandystka zgwałcona przez kadyrowców

 

Formalnie zadaniem Regionalnego Zgrupowania Wojsk jest ochrona Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Alaksandr Łukaszenka ogłosił utworzenie zgrupowania w październiku ubiegłego roku na tle trwającej agresji Rosji wobec Ukrainy oraz obaw o możliwe ponowne wykorzystanie terytorium Białorusi do nowego ataku na ten kraj.


Moskwa i Mińsk regularnie informują, że na terytorium Białorusi odbywają się przedsięwzięcia, które mają zwiększyć zgranie i interoperacyjność wojsk obu krajów w ramach Regionalnego Zgrupowania Wojsk Państwa Związkowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej