RAPORT

Pogarda

Prawdziwy Jurassic Park? Odkryto prawie 100 gniazd dinozaurów

Naukowcy zidentyfikowali sześć odmian jaj tytanozaurów (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)
Naukowcy zidentyfikowali sześć odmian jaj tytanozaurów (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)

Najnowsze

Popularne

W Indiach znaleziono 92 gniazda i ponad 250 jaj należących do dużych dinozaurów, które zamieszkiwały na tamtym obszarze – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Niewielkie dinozaury żywiły się ssakami

Niewielkie opierzone dinozaury mikroraptory żywiły się ssakami – informują naukowcy na łamach pisma „Journal of Vertebrate Paleontology”.

zobacz więcej

Skamieniałości ponad 250 jaj złożonych przez tytanozaury rzucają nowe światło na tryb życia dinozaurów na subkontynencie indyjskim. Badaniami zespołu paleontologów kierował Harsha Dhiman z Uniwersytetu w New Delhi.


Odkrycia dokonano w formacja skalnej Lameta w środkowych Indiach dolinie Narmada, która znana jest z licznych znalezisk paleontologicznych, zwłaszcza szkieletów i jaj dinozaurów z okresu późnej kredy.


Naukowcy zidentyfikowali sześć odmian jaj, co by wskazywało, że wśród tytanozaurów było większe zróżnicowanie gatunkowe, niż wskazywały na to badania samych szkieletów.


Zobacz także: Paleontolodzy odkryli, jak rozmnażały się największe na świecie dinozaury


Analizy miejsc gniazdowania dowodzą, że tytanozaury zagrzebywały jaja, podobnie jak robią to dzisiaj krokodyle.

Obecność wielu gniazd w jednym miejscu może oznaczać, że tytanozaury tworzyły kolonie, podobnie jako to robią dzisiaj ptaki. Z kolei bliskie położenie gniazd obok siebie, z brakiem przestrzeni pomiędzy nimi dla dorosłych osobników może oznaczać, że tytanozaury nie zajmowały się złożonymi jajami ani wyklutymi młodymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej