RAPORT

Pogarda

Eutanazja nadal nielegalna. Trybunał zakwestionował ustawę

To trzecia nieudana próba zalegalizowania eutanazji w Portugalii (fot. Shutterstock/Robert Kneschke)
To trzecia nieudana próba zalegalizowania eutanazji w Portugalii (fot. Shutterstock/Robert Kneschke)

Najnowsze

Popularne

Trybunał Konstytucyjny Portugalii uznał w poniedziałek ustawę o depenalizacji eutanazji za niezgodną z konstytucją. To trzecia od 2021 r. nieudana próba zalegalizowania tzw. śmierci wspomaganej przez jednoizbowy parlament tego kraju – Zgromadzenie Republiki.

Portugalia zalegalizuje eutanazję? Zdecyduje prezydent

Zgromadzenie Republiki (jednoizbowy parlament Portugalii) uchwaliło w piątek ustawę o depenalizacji eutanazji. Za jej przyjęciem opowiedzieli się...

zobacz więcej

Przewodniczący TK Joao Caupers wyjaśnił, że przepisy zostały zakwestionowane przez większość sędziów trybunału z powodu możliwości ich „sprzecznego interpretowania”. Ustawę określił jako wadliwą, bo nie precyzuje ona, w jakich przypadkach należy dopuszczać pacjentów do eutanazji.


Szef TK wskazał główną wadę dokumentu: sformułowanie zawarte w ustawie, że do śmierci wspomaganej można zakwalifikować osoby „cierpiące fizycznie, psychologicznie i duchowo”.


Zobacz także: Holandia: sąd w Hadze zdecydował, iż wspomagane samobójstwo pozostaje nielegalne


Caupers wyjaśnił, że konieczne jest dokładne określenie, czy osoba dopuszczona do eutanazji ma doświadczać wszystkich tych cierpień równocześnie, czy wystarczy, że odczuwa cierpienie w jednej z tych sfer.

Zatwierdzoną w grudniu przez parlament ustawę o depenalizacji eutanazji skierował na początku stycznia do TK prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Stwierdził, że nowa regulacja jest wadliwa, bo w sposób mało precyzyjny określa zasady dopuszczenia pacjenta do tzw. śmierci wspomaganej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej