RAPORT

Pogarda

Ukraina potrzebuje myśliwców. Kijów poprosi Berlin?

Podstawowym myśliwcem Luftwaffe jest Eurofighter Typhoon (fot. Bundeswehr)
Podstawowym myśliwcem Luftwaffe jest Eurofighter Typhoon (fot. Bundeswehr)

Najnowsze

Popularne

Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew przekazał w rozmowie z niemieckimi mediami, że Kijów nie zwrócił się jeszcze do Niemiec o przekazanie myśliwców. Zaznaczył jednak, że takie uzbrojenie jest niezbędne do obrony przed rosyjskimi atakami wymierzonymi w cele w ukraińskich miastach i infrastrukturę.

Macron nie wyklucza dostaw samolotów dla Ukrainy

Francja nie wyklucza dostaw samolotów dla Ukrainy – powiedział prezydent Emmanuel Macron podczas wizyty w Holandii. Szef państwa spotkał się tam z...

zobacz więcej

– Rosja wystrzeliwuje wiele rakiet w kierunku ukraińskich miast, w kierunku infrastruktury, a odrzutowce są częścią naszych działań w zakresie obrony powietrznej – powiedział ukraiński ambasador w rozmowie z Deutsche Welle.


– Nie skierowaliśmy jeszcze do Niemiec żadnej prośby o myśliwce – dodał dyplomata. Na pytanie, czy taka prośba pojawi się w przyszłości, powiedział, że będzie to „zależało od sytuacji na polu walki”.


Ambasador zaznaczył, że kraje zachodnie muszą przyspieszyć swoje decyzje dotyczące pomocy Ukrainie, gdyż zależy od tego ludzkie życie.


– Każdego dnia, kiedy dyskutujemy i debatujemy we własnym gronie lub negocjujemy zasady zaangażowania z partnerami, giną ukraińscy żołnierze i ukraińscy cywile – powiedział Makiejew.

Zapowiedział też odzyskanie od Rosji całego terytorium Ukrainy, w tym Półwyspu Krymskiego. Podkreślił, że prezydent, siły zbrojne i naród Ukrainy „nie mają innego wyjścia, jak całkowicie wyzwolić terytorium Ukrainy i wyprzeć siły rosyjskie z powrotem z południowej i wschodniej Ukrainy i Krymu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej