RAPORT

Pogarda

Niemcy chcą wycofać wojsko z Mali. W kraju rozpychają się Rosjanie

Obecnie w Mali stacjonuje około 1 tys. żołnierzy Bundeswehry (fot. Markus Heine/NurPhoto via Getty Images)
Obecnie w Mali stacjonuje około 1 tys. żołnierzy Bundeswehry (fot. Markus Heine/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd RFN dwa miesiące temu zadecydował, że Bundeswehra powinna wycofać się z Mali do maja 2024 roku. Jednak nowy minister obrony Boris Pistorius (SPD) chce przyspieszyć ten termin. – Pobyt w Mali do maja 2024 roku nie ma żadnego sensu w obecnych warunkach – stwierdził minister, cytowany przez dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Minister obrony Niemiec: Kanclerz Scholz powiedział już wszystko

– Rozważania o tym, czy Bundeswehra powinna przekazać samoloty, to hipotetyczne pytania, na które nie będę odpowiadał – tak minister obrony Niemiec...

zobacz więcej

Pistorius poważnie rozważa wycofanie Bundeswehry z zachodnioafrykańskiego Mali przed zaplanowanym na maj 2024 roku terminem. Jego zdaniem, w obecnych warunkach byłaby to „strata pieniędzy i czasu”.


Jak przypomina portal dziennika „Welt”, rząd federalny podjął decyzję o takim terminie wycofania wojsk w listopadzie ubiegłego roku. Powodem tak długiego kontynuowania misji przez Bundeswehrę jest wspieranie malijskiego rządu, m.in. przez udzielanie uprawnień do przelotów dronom. – Ostatnio drony przeleciały tam przed Bożym Narodzeniem – skrytykował Pistorius.


„Strata czasu i pieniędzy”


– Jeśli nasi żołnierze nie mogą opuścić obozu lub mogą poruszać się tylko w niewielkim promieniu, ponieważ dronom nie wolno latać, to nie mogą wypełniać swojej misji. Stacjonowanie tam to strata pieniędzy i czasu, zwłaszcza dla przebywających tam żołnierzy, oddzielonych od swoich rodzin i przyjaciół – wyjaśnił Pistorius.


Zgodnie z planami rządu federalnego, Bundestag miałby w maju po raz ostatni przedłużyć decyzję o pobycie wojsk w Mali o rok. Pistorius poinformował, że przed podjęciem tej decyzji uda się do Mali, aby osobiście „wszystko zobaczyć”.W poniedziałek Pistorius odwiedził Dowództwo Operacyjne Bundeswehry w Schwielowsee koło Poczdamu, z którego zarządzane są operacje zagraniczne Bundeswehry.


Obecnie w Mali stacjonuje około 1 tys. żołnierzy Bundeswehry. Celem ich pobytu jest zapewnienie stabilizacji w ramach misji ONZ MINUSMA. „Jednak ta misja od dawna budzi kontrowersje, między innymi dlatego, że rząd malijski najwyraźniej współpracuje z Rosją i grupą najemników Wagnera” – podkreśla „Welt”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej