RAPORT

Pogarda

Kanclerz Scholz w Brazylii. Jakie tematy?

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva (fot. PAP/EPA/Andre Borges)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva (fot. PAP/EPA/Andre Borges)

Najnowsze

Popularne

Zacieśnienie osłabionej w ostatnich latach niemiecko-brazylijskiej współpracy gospodarczej i konsekwentny powrót do polityki ochrony lasów Amazonii jako „płuc świata” – były głównymi tematami rozmów prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy i kanclerza Niemiec Olafa Scholza podczas jego poniedziałkowej wizyty w stolicy Brazylii.

Mularczyk w USA. Rozmowy w Departamencie Stanu, Kongresie i ONZ

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął w poniedziałek wizytę w Stanach Zjednoczonych. Podczas tygodniowej wizyty odbędzie...

zobacz więcej

Kanclerz Niemiec był pierwszym zagranicznym przywódcą, przyjętym z najwyższymi honorami państwowymi przez prezydenta Luiza Incio Lulę da Silvę, od czasu, gdy 1 stycznia objął on na nowo urząd prezydenta Brazylii, który sprawował już w latach 2003-10.


Scholz przybył do stolicy kraju, Brasilii, która stanowiła ostatni etap jego podróży oficjalnej do Ameryki Łacińskiej. Dwa pierwsze jej etapy, to wizyty w stolicach państw również rządzonych przez lewicę Argentyny i Chile.


Współpraca gospodarcza


Jak podkreśla oficjalny komunikat z rozmów, ich tematami były „ponowne zacieśnienie” dwustronnej niemiecko-brazylijskiej współpracy gospodarczej – wyraźnie rozluźnionej za poprzedniej prezydentury, którą sprawował konserwatywny polityk Jair Bolsonaro – oraz „powrót do współpracy w dziedzinie ochrony środowiska”.


Chodzi o wznowienie współdziałania obu państw w zakresie realizacji programu ochrony „płuc świata” – dziewiczych lasów brazylijskiej Amazonii.

Strona niemiecka zapowiedziała w poniedziałek podczas wizyty niemieckiego przywódcy przekazanie 200 mln euro w formie dotacji i pożyczek na pomoc Brazylii w ochronie amazońskich lasów deszczowych. Suma ta obejmuje 35 mln euro darowizny dla Funduszu Amazońskiego, która ma wzmocnić finansowaną przez Norwegię i Niemcy inicjatywę mającą na celu ochronę amazońskiej przyrody.


Jako główny kierunek uzgodnionych w trakcie rozmów Scholz-Lula wspólnych działań obu państw komentatorzy, wśród nich czołowy dziennik reprezentujący opinie brazylijskich kół gospodarczych „Folha de Sao Paulo”, wskazują sfinalizowanie rokowań w sprawie ostatecznego zawarcia porozumienia między Unią Europejską a Mercosurem (organizacja państw Ameryki Południowej zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj – przyp. red.), którego ważnym członkiem jest Brazylia.


Przedstawiciele brazylijskiej Krajowej Konfederacji Przemysłu oraz Federacji Przemysłu Niemieckiego wręczyli prezydentowi Luli da Silvie i kanclerzowi Scholzowi wspólną deklarację. Wzywają w niej do przyspieszenia działań zmierzających do osiągnięcia tego celu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej