RAPORT

Pogarda

Para miała szpiegować na rzecz Rosji. Są nowe informacje

Minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon przyznała, że sprawa jest „bardzo poważna” (fot. Denis Zuberi/Anadolu Agency via Getty Images)
Minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon przyznała, że sprawa jest „bardzo poważna” (fot. Denis Zuberi/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Para podejrzana o szpiegostwo na rzecz Rosji, o zatrzymaniu której poinformowały w poniedziałek słoweńskie media, miała używać stolicy kraju Lublany jako bazy do szpiegowania w Słowenii i innych krajach – donosi słoweńska agencja STA.

Tajna operacja Rosjan we Włoszech. Wojskowy ujawnia szczegóły

W 104-osobowym rosyjskim kontyngencie przybyłym na północ Włoch na początku pandemii, by pomóc w Bergamo i Brescii, było tylko dwóch lekarzy i...

zobacz więcej

Podejrzani zostali aresztowani w grudniu 2022 r. na podstawie informacji SOVA, krajowej agencji wywiadu i bezpieczeństwa, która zidentyfikowała ich we współpracy z partnerami z NATO i Unią Europejską. Informację o aresztowaniu podejrzanych media słoweńskie podały dopiero w poniedziałek.


– Mogę potwierdzić, że nasze organy ścigania zatrzymały dwóch obcokrajowców i wszystko wskazuje na to, że są to członkowie obcego wywiadu – powiedział Andrej Benedejcić, doradca premiera ds. bezpieczeństwa narodowego.


– Jeśli okaże się, że faktycznie szpiegowali dla Rosji, będzie to jeden z największych sukcesów, jakie SOVA odniosła od momentu powstania – podkreślił.


Według doniesień medialnych podejrzani mają dwoje dzieci, mieszkali na obrzeżach Lublany i posługiwali się sfałszowanymi argentyńskimi paszportami. Jako przykrywkę dla swojej działalności prowadzili agencję nieruchomości i sklep z antykami.

Prokuratura okręgowa w Lublanie potwierdziła, że wszczęła postępowanie przygotowawcze. Podejrzani zostali zatrzymani w areszcie i w przypadku uznania ich za winnych grozi im do ośmiu lat więzienia.


Pytana w poniedziałek o sprawę minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon określiła ją jako „bardzo poważną”. Ambasador Rosji nie został na razie wezwany do MSZ, a ministerstwo nie prowadz żadnych działań związanych z aresztowaniem – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej