RAPORT

Pogarda

Bradleye dla Ukrainy. Ruszyła pierwsza partia

Ukraińcy uczą się już obsługi bojowych wozów piechoty Bradley (fot. US Army)
Ukraińcy uczą się już obsługi bojowych wozów piechoty Bradley (fot. US Army)

Najnowsze

Popularne

Z portu North Charleston w Karolinie Południowej w ubiegłym tygodniu wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley – poinformowało dowództwo sił transportowych USA (TRANSCOM). Waszyngton zapowiedział przekazanie łącznie 109 takich pojazdów.

„Mobilizują ponad 200 tysięcy żołnierzy”. Szef NATO alarmuje

Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje...

zobacz więcej

„Dostarczając tę pierwszą przesyłkę Bradley Fighting Vehicles, sprawność logistyczna TRANSCOM pozostaje na pełnym widoku” – oznajmiła na Twitterze szefowa jednostki, gen. Jacqueline Van Ovost.


Jak podano w komunikacie, 60 wozów M2A2 odpłynęły z portu w North Charleston w ubiegłym tygodniu i drogą morską zostaną przetransportowane do Europy. Od drugiego tygodnia stycznia w niemieckim Grafenwoehr trwa szkolenie ukraińskich sił z użycia wozów i połączonych operacji wojskowych.


– Mamy nadzieję, że to zwiększy ich (Ukraińców – przyp. red.) zdolności do czynienia postępów na polu walki i odzyskania utraconych terenów dzięki sprzętowi, który dorównuje lub przewyższa to, co mają Rosjanie – powiedziała ppłk sił lądowych Rebecca D'Angelo.

W ramach trzech ostatnich pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy wartych prawie 6 mld dolarów USA zadeklarowały przekazanie Ukrainie między innymi 109 wozów Bradley, 90 kołowych transporterów opancerzonych Stryker i 31 czołgów M1A2 Abrams. Prezydent Joe Biden nie zgodził się na wysłanie samolotów F-16.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej