RAPORT

Pogarda

Samobójczy atak na meczet. Już 100 ofiar

Stan wielu rannych jest krytyczny (fot. PAP/EPA/BILAWAL ARBAB)
Stan wielu rannych jest krytyczny (fot. PAP/EPA/BILAWAL ARBAB)

Najnowsze

Popularne

Bilans ofiar śmiertelnych samobójczego ataku w meczecie w Peszawarze wzrósł do 100. Zamachowiec zdetonował kamizelkę z materiałami wybuchowymi, około 225 osób zostało rannych.

Nożownik zaatakował w metrze w Brukseli. Jedna z ofiar w stanie krytycznym

Trzy osoby zostały ranne w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany. Stan jednego z poszkodowanych jest...

zobacz więcej

Do zamachu doszło w czasie, gdy w środku świątyni zebrało się na modlitwie około 400 wiernych. W okolicy meczetu znajduje się kwatera główna regionalnej policji i siedziba służb antyterrorystycznych; wśród wiernych zgromadzonych w świątyni byli również policjanci.


Stan wielu rannych jest krytyczny – powiedział Agencji Reutera dowódca policji w Peszawarze.


Premier Pakistanu Shehbaz Sharif nakazał w oświadczeniu podjęcie „stanowczych działań” przeciwko odpowiedzialnym za przeprowadzenie zamachu. Były premier Imran Khan nazwał incydent „terrorystycznym atakiem samobójczym”.


Stwierdził, że „konieczne jest, abyśmy ulepszyli nasz system gromadzenia danych wywiadowczych i odpowiednio wyposażyli nasze siły policyjne w celu walki z rosnącym zagrożeniem terroryzmem”.


W związku z zamachem policja ogłosiła stan alarmowy w stolicy Pakistanu – Islamabadzie. Służby kontrolują osoby wjeżdżające do miasta.

O dokonywanie takich zamachów w Pakistanie najczęściej podejrzewa się bojowników pakistańskiego Talibanu, Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), który jest formacją oddzielną od afgańskiego Talibanu, jednak grupy te są bliskimi sojusznikami. Od 15 lat TTP walczy w Pakistanie między innymi o ściślejsze egzekwowanie nakazów islamu w kraju i uwolnienie uwięzionych członków organizacji. 


Zamach potępił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Za szczególnie odrażające uznał, że celem zamachu było miejsce kultu religijnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej