RAPORT

Pogarda

Macron nie wyklucza dostaw samolotów dla Ukrainy

Emmanuel Macron tłumaczy, że Kijów nie zwrócił się z prośbą do Paryża (fot. PAP/EPA/BENOIT TESSIER)
Emmanuel Macron tłumaczy, że Kijów nie zwrócił się z prośbą do Paryża (fot. PAP/EPA/BENOIT TESSIER)

Najnowsze

Popularne

Francja nie wyklucza dostaw samolotów dla Ukrainy – powiedział prezydent Emmanuel Macron podczas wizyty w Holandii. Szef państwa spotkał się tam z premierem Markiem Rutte. Wsparcie militarne dla Kijowa było jednym z głównych tematów rozmów.

Wozy AMX-10 RC dla Ukrainy. Francja przekaże je za dwa miesiące

O przekazaniu wozów wojskowych poinformowało w piątek ministerstwo obrony Francji w oświadczeniu wydanym po rozmowie telefonicznej francuskiego...

zobacz więcej

Emmanuel Macron został zapytany na konferencji prasowej o to, czy Francja jest gotowa zwiększyć wsparcie militarne dla Ukrainy i czy mogłaby jej przekazać samoloty bojowe. 

 

– Z zasady nic nie jest wykluczone – odpowiedział prezydent. – Zawsze podejmujemy decyzje w zależności od trzech kryteriów. Po pierwsze musi to być pożyteczne dla ukraińskiej armii, mając na uwadze czas szkolenia i wysyłki. Po drugie - nieeskalowanie. Sprzęt, który przekażemy nie może zostać wykorzystany do uderzenia w rosyjskie terytorium. Trzecie kryterium to nieosłabianie zdolności obronnej francuskiej armii – oświadczył prezydent Francji. 

 

Emmanuel Macron wskazał, że do tej pory Kijów nie zwrócił się do Paryża z prośbą o wysłanie myśliwców. Poinformował też, że spotka się jutro z ukraińskim ministrem obrony narodowej Ołeksijem Reznikowem, który złoży wizytę w Paryżu. 
 

 

Według komentatorów, Francja mogłaby przekazać Ukraińcom myśliwce Rafale 2000. Służą one we francuskiej armii od lat 80. i są stopniowe wymieniane na samoloty nowej generacji. 


Przeczytaj też: Polski ochotnik: Gdyby Niemcy i Francja miały takie podejście jak nasz kraj, wojna już by się skończyła

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej