RAPORT

Pogarda

„Mobilizują ponad 200 tysięcy żołnierzy”. Szef NATO alarmuje

Cele Putina nadal pozostają takie same (fot. arch.PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)
Cele Putina nadal pozostają takie same (fot. arch.PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Najnowsze

Popularne

Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Minister obrony Niemiec: Kanclerz Scholz powiedział już wszystko

– Rozważania o tym, czy Bundeswehra powinna przekazać samoloty, to hipotetyczne pytania, na które nie będę odpowiadał – tak minister obrony Niemiec...

zobacz więcej

– Nikt nie jest w stanie dzisiaj powiedzieć, kiedy ta wojna się skończy. (...) Putin może dziś zakończyć tę wojnę. Widzimy jednak, że (Rosjanie) przygotowują się do większej wojny, że mobilizują więcej żołnierzy, ponad 200 tysięcy, a potencjalnie nawet więcej. Aktywnie pozyskują nową broń, więcej amunicji, zwiększając własną produkcję, ale także pozyskując więcej broni od innych autorytarnych państw, takich jak Iran i Korea Północna – powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Instytucie CHEY w Seulu. 


Dodał, że cel Putina pozostaje niezmienny – kontrola nad sąsiednią Ukrainą. – Niezwykle ważne jest, by prezydent Putin nie wygrał tej wojny. Sprawiłoby to, że świat będzie bardziej niebezpieczny – dodał szef NATO. Powiedział, że ważne jest dalsze wspieranie Ukrainy. 


Wsparcie militarne drogą do pokoju  


– Z zadowoleniem przyjmuję wsparcie ze strony sojuszników NATO, partnerów, a także Republiki Korei – podkreślił. Powiedział, że większość wojen kończy się przy stole negocjacyjnym i tak zapewne będzie też w tym przypadku, lecz jeśli NATO chce, by Ukraina zwyciężyła, musi udzielać jej jak największego wsparcia. 

Brytyjczycy mają problem. Armia nie obroni kraju w razie inwazji

Brytyjskie siły zbrojne, w tym zwłaszcza wojska lądowe, po dekadach cięć nie byłyby w stanie skuteczne bronić kraju – twierdzą źródła wojskowe...

zobacz więcej

– Wsparcie militarne dzisiaj umożliwia osiągnięcie porozumienia pokojowego jutro – powiedział Jens Stoltenberg. – Paradoks polega więc na tym, że tak naprawdę wsparcie militarne dla Ukrainy jest najlepszą drogą do osiągnięcia pokojowego, wynegocjowanego rozwiązania – spuentował. 


Sytuacja na froncie 


Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że siły rosyjskie kontynuują natarcie na kierunku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim. Na pozostałych kierunkach przeszli do obrony. 


Według sztabu generalnego, Rosjanie dokonali w ciągu ostatniej doby czerech ataków rakietowych i 10 ostrzałów rakietami niekierowanymi. Ich celem była między innymi infrastruktura cywilna w mieście Oczaków. Ostrzelano też kilkadziesiąt miejscowości przy linii frontu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej