RAPORT

Pogarda

„Olimpijczycy” z klubu sportowego rosyjskiej armii. MKOl odpowiada na krytykę

Międzynarodowy Komitet Olimpijski odrzucił w poniedziałek ostrą krytykę ze strony ukraińskich urzędników (fot. David Ramos/Getty Images)
Międzynarodowy Komitet Olimpijski odrzucił w poniedziałek ostrą krytykę ze strony ukraińskich urzędników (fot. David Ramos/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Międzynarodowy Komitet Olimpijski odrzucił w poniedziałek ostrą krytykę ze strony ukraińskich urzędników, którzy oskarżyli go o propagowanie wojny w związku otwarciem przed sportowcami z Rosji i Białorusi możliwości zakwalifikowania się do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Rosjanie i Białorusini wystartują na igrzyskach w Paryżu? Mocne stanowisko Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił jako „hipokryzję” postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, biorącego pod uwagę start w...

zobacz więcej

W sobotę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak określił MKOl jako organizację „promującą rosyjską antyludzką politykę”, a w poniedziałek w kolejnym wpisie na Twitterze dodał, że rosyjska obecność na igrzyskach będzie stanowić dla Moskwy „platformę do promowania ludobójstwa”. 

 

„MKOl odrzuca w najostrzejszych słowach to i inne zniesławiające oświadczenia. Nie mogą one służyć jako podstawa do jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji” – oświadczył MKOl w wydanym komunikacie. 

 

Wcześniej w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zwrócił uwagę, że 45 z 71 medali Rosji na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyli sportowcy, którzy byli jednocześnie członkami Centralnego Klubu Sportowego Armii Rosyjskiej. 

Bach o groźbach wobec członków MKOl kierowanych z Rosji

Prezydent Thomas Bach podczas przemówienia na zakończenie 139. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Lozannie dał wyraźny sygnał, że...

zobacz więcej

„Armia ta dopuszcza się okrucieństw, zabija, gwałci i grabi. To właśnie ją ignoranci z MKOl chcą umieścić pod białą flagą, która pozwala (Rosjanom – red.) na rywalizację” – podkreślił Kułeba. 

 

Pomimo wielokrotnych apeli Ukrainy o zakazanie rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku, MKOl zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że „bada” możliwość dopuszczenia ich do udziału pod neutralną flagą. 

 

W ubiegłą środę MKOl ogłosił, że Olimpijska Rada Azji zaproponowała Rosjanom i Białorusinom udział w zawodach rozgrywanych na tym kontynencie, mogących obejmować również kwalifikacje olimpijskie. Rosjanie i Białorusini nie mogą startować w kwalifikacjach w Europie z powodu sankcji nałożonych na ich kraje w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. 

MKOl wyręczy FIFA? Jest rekomendacja ws. rosyjskich i białoruskich sportowców

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał komunikat w sprawie występów sportowców z Rosji i Białorusi w imprezach sportowych. „W celu ochrony...

zobacz więcej

Stanowisko MKOl wywołało oburzenie Ukraińców. W czwartek minister sportu Ukrainy Wadym Gutcajt zagroził bojkotem igrzysk olimpijskich w Paryżu, a w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział rozpoczęcie międzynarodowej kampanii, której celem ma być uniemożliwienie rosyjskim sportowcom udziału w najbliższej olimpiadzie. Zaprosił też szefa MKOl Thomasa Bacha do Bachmutu, obecnie jednego z najgorętszych miejsc trwającej od blisko roku wojny Rosji z Ukrainą. 

 

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła w piątek, że jakakolwiek próba wyrzucenia Rosji z międzynarodowego sportu jest „skazana na niepowodzenie”. 

 

Po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku MKOl nałożył sankcje na Rosję i jej sojuszniczkę Białoruś. W obu krajach nie są organizowane międzynarodowe imprezy sportowe. Z wielu zawodów Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni, a tam, gdzie mogą startować indywidualnie, nie są eksponowane żadne symbole narodowe tych krajów. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej