RAPORT

Pogarda

Zamki templariuszy na sprzedaż. Niektóre są tańsze od mieszkań

W Hiszpanii w sprzedaży znajdują się średniowieczne zamki (fot. Shutterstock/Santi Rodriguez)
W Hiszpanii w sprzedaży znajdują się średniowieczne zamki (fot. Shutterstock/Santi Rodriguez)

Najnowsze

Popularne

W Hiszpanii w sprzedaży znajdują się średniowieczne zamki, a niektóre z nich można kupić za cenę niższą od mieszkania w dużym mieście – podał w raporcie portal specjalizujący się w sprzedaży nieruchomości Idealista. Najczęściej do sprzedaży zmuszają prywatnych właścicieli koszty utrzymania posiadłości.

250 chętnych na jedną ofertę. Miały być domy za 1 euro, może być licytacja, kto da więcej

Ponad sto tysięcy osób z całego świata odpowiedziało na ofertę kupna domów w miejscowości Sambuca na Sycylii za jedno euro. Miasteczko uznano za...

zobacz więcej

Niektóre lokalne rządy zdobywają fundusze, aby przejąć zamki w celach turystycznych, ale nie wszystkim to się udaje i wiele popada w ruinę. 

 

Na Półwyspie Iberyjskim budowano zamki i warownie przez ponad siedem wieków tzw. rekonkwisty – walk chrześcijan o wyparcie Arabów (Maurów), które trwały od VIII do XV w. Hiszpańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zamków zliczyło ponad 10 tys. tych budowli w całym kraju, z czego 200 jest całkowicie zrujnowanych. Wiele z nich, zarówno w lepszym, jak i w gorszym stanie, znajduje się w sprzedaży. 

 

650 tys. euro za zamek


Do jednych z najtańszych zamków zamieszczonych w portalu nieruchomościowym należy zameczek w Vallfogona koło Tarragony (Katalonia). Od XII do końca XIII w. był własnością średniowiecznego zakonu rycerskiego templariuszy, a następnie aż do XIX w. należał do joannitów. Budynek o powierzchni 600 m.kw. wraz z działką 1200 m.kw. można kupić za 650 tys. euro. 

Domy za 1 euro na południu Włoch. „Idealne do pracy zdalnej”

Oferty sprzedaży domów w cenie od 1 euro do 15 tysięcy euro w miasteczku Biccari w Apulii wywołały ogromne zainteresowanie. Napłynęło siedem...

zobacz więcej

W prowincji Lleida (Katalonia) znajduje się wieża Soldevilla, która była częścią zamku Talarn zbudowanego w XI/XII w. Za cenę 450 tys. euro można kupić pięć pięter, pięć sypialni, dwie łazienki i piwnicę. Mury wieży mają 2,5 m grubości na niższych kondygnacjach. 

 

Zamek z X w. koło Gerony, odnowiony w wiekach XV i XIX, o powierzchni ok. 750 m.kw. i na działce 10 tys. m.kw. kosztuje już 1,15 mln euro. Portal Idealista zaznaczył, że w posiadłości dobudowano w ubiegłych wiekach dodatkowe konstrukcje. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej