RAPORT

Pogarda

Kaczyński o Sikorskim i zdradzie dyplomatycznej. Za te słowa skazał go sąd

Jarosław Kaczyński i Radosław Sikorski (fot. arch.PAP/Adam Warżawa, PAP/Tytus Żmijewski)
Jarosław Kaczyński i Radosław Sikorski (fot. arch.PAP/Adam Warżawa, PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Jarosław Kaczyński przegrał proces z Radosławem Sikorskim i ma zapłacić byłemu szefowi MSZ w rządzie PO-PSL 708 400 zł na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w serwisie Onet. W kilku wywiadach z 2016 roku lider PiS zarzucił obecnemu europosłowi zdradę dyplomatyczną. Przypominamy kilka wypowiedzi Kaczyńskiego.

Prawnik prezesa PiS o przeprosinach Sikorskiego. To nie koniec sprawy

Jarosław Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych Radosławowi Sikorskiemu, by ten na łamach Onetu przeprosił sam siebie. Decyzja warszawskiego...

zobacz więcej

W 2016 roku Kaczyński udzielił kilku wywiadów. Komentował w nich m.in. działania Radosława Sikorskiego i Donalda Tuska w związku z katastrofą smoleńską. 


— Wedle wiedzy, która do mnie dotarła, ale to nie jest wiedza pełna, nie mam dostępu do wiedzy zdobywanej w trakcie śledztwa, to rzeczywiście pewne dokumenty w tej sprawie odnaleziono. To, że różne rozmowy, telefony w sprawie przygotowania wizyty to była gra, a decyzja (o rozdzieleniu wizyt prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska) była podjęta dużo wcześniej, wydaje się całkowicie udowodnione. To już jest politycznie i moralnie, a być może także prawno-karnie bardzo ciężki zarzut — oceniał Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP.


— Ale jest też sprawa wystąpienia zgodnie z prawem międzynarodowym zastępcy ambasadora Piotra Marciniaka do władz rosyjskich o eksterytorialność terenu, gdzie nastąpiła katastrofa. To rutynowa rzecz, a minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował się wycofać z tej decyzji. To bardzo poważna sprawa. Trudno sądzić, żeby została podjęta bez wiedzy i zgody premiera Donalda Tuska. Jest mnóstwo rzeczy, o których do tej pory nie wiedzieliśmy — mówił prezes PiS.


Kaczyński o Sikorskim: Zdrada dyplomatyczna


Z kolei w październiku 2016 roku Kaczyński w rozmowie z Onetem powiedział:

Przeprosiny w Onecie za 708 tys. złotych. Jak przesunięto przecinek i zwielokrotniono kwotę [WIDEO]

Warszawski sąd rejonowy nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu ponad 708 tysięcy złotych od Jarosława Kaczyńskiego. To kwota, za którą...

zobacz więcej

– Wiceambasador w Moskwie Piotr Marciniak złożył notę w sprawie eksterytorialności miejsca katastrofy. Następnie polecono mu ją wycofać. To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis Kodeksu karnego — zdrada dyplomatyczna — przekonywał Jarosław Kaczyński.


Sikorski poczuł się dotknięty słowami Kaczyńskiego i skierował sprawę do sądu.


Proces Sikorski – Kaczyński


W czerwcu 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Kaczyński nie musi przepraszać Sikorskiego za wypowiedzi przypisujące mu „zdradę dyplomatyczną” w związku z działaniami po katastrofie smoleńskiej. Warszawski sąd oddalił nieprawomocnie powództwo b. szefa MSZ. Sąd uznał wtedy m.in., że wypowiedzi Kaczyńskiego „mieściły się w granicach dozwolonej prawem krytyki, której zakres jest o wiele szerszy w stosunku do osób publicznych niż wobec osób prywatnych”.


W lipcu 2020 r. po rozpatrzeniu odwołania, Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wyrok, uznał, że Kaczyński naruszył dobra osobiste Sikorskiego i zobowiązał szefa PiS do zamieszczenia przeprosin na łamach Onetu.  

Prorocze słowa Kaczyńskiego. Zobacz, co mówił do Sikorskiego i Tuska w 2014 [WIDEO]

W 2014 roku Rosja zaatakowała Krym i Donbas, a Radosław Sikorski straszył Ukraińców, że albo zaakceptują prorosyjskie warunki, albo wszyscy zostaną...

zobacz więcej

Na początku 2022 roku były szef MSZ wystąpił na drogę sądową, wszczynając procedurę tzw. egzekucji zastępowalnej. Chodziło o to, by sam opublikował przeprosiny na koszt prezesa PiS, który – po decyzji sądu – miałby je sfinansować. 


Nowelizacja KPC. Bochenek: Łączenie tego ze sprawą prezesa PiS – nieuzasadnione


Wirtualna Polska, opisując przyjętą w czwartek przez Sejm nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego podała, że „koszty zasądzanych przeprosin będą mniejsze, a niezakończone jeszcze sprawy będą rozstrzygane według nowych przepisów”. „Prawnicy uważają, że jest to skrojone pod potrzeby Jarosława Kaczyńskiego, któremu - jak sam twierdził – grozi konieczność sprzedaży domu” – pisze WP.pl. 


Do zarzutów odniósł się rzecznik PiS. 


– Łączenie prywatnej sprawy pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego ze zmianą przepisów w Kodeksie postępowania cywilnego jest nieuzasadnione – powiedział PAP Bochenek. 


– Nie ma to żadnego związku. Aby przeciąć wszelkie spekulacje w Senacie nasi senatorowie zgłoszą poprawkę, która dookreśli, iż te przepisy będą stosowane do postępowań, które rozpoczną się dopiero w przyszłości. Niech politycy Platformy Obywatelskiej nie mierzą nas swoją miarą – dodał.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej