RAPORT

Pogarda

Kadyrow się tłumaczy. Odpowiada... premierowi Morawieckiemu

Ramzan Kadyrow (fot. Sasha Mordovets/Getty)
Ramzan Kadyrow (fot. Sasha Mordovets/Getty)

Najnowsze

Popularne

Ramzan Kadyrow skrytykował premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że Czeczenia zasługuje na niepodległość – poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

Kadyrow grozi Polsce. Co powiedział watażka? [WIDEO]

Ukraina to już zamknięta sprawa. Interesuje mnie Polska. Po Ukrainie, jeżeli będzie taki rozkaz, pokażemy, do czego jesteśmy zdolni w 6 sekund –...

zobacz więcej

– Mówi (premier Mateusz Morawiecki - przyp.red.), że muszą wspierać Iczkerię. Mam pytanie: gdzie byłeś, kiedy walczyliśmy o Iczkerię, kiedy broniliśmy interesów niepodległościowych; dlaczego państwa europejskie, w tym Ukraina, nie poparły nas, a dziś nagle postanowiłeś wesprzeć nieistniejące państwo? — powiedział Kadyrow w wiadomości wideo opublikowanej 28 stycznia na swoim kanale Telegram.


Szef Republiki Czeczeńskiej uważany za człowieka Putina, oskarżany przez Annę Politkowską o torturowanie Czeczenów, inspirowanie morderstw i udział w porwaniach dla okupu przekonuje, że to kraje Zachodu nie pozwoliły na zbudowanie państwa czeczeńskiego.  Meduza przypomina, że „w ostatnich latach rosyjskie władze i propagandyści mówili coś przeciwnego – że to Zachód wspierał separatyzm w Czeczenii. W 2017 roku Władimir Putin stwierdził, że oficerowie wywiadu USA udzielali wsparcia czeczeńskim bojownikom o wolność”. 

Kadyrow wzywa Rosję do użycia broni jądrowej

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow krytykując działania rosyjskiej armii na Ukrainie, podkreślił, że „nie może milczeć” i wezwał do podjęcia...

zobacz więcej

„Wybór narodu”


Kadyrow przekonuje, że mieszkańcy Czeczenii postanowili „żyć jako część Federacji Rosyjskiej” – i to jest „wybór narodu”.


– A dzisiaj, bez względu na to, jak bardzo chcemy odrębnego państwa, nie możemy istnieć jako odrębne państwo, ponieważ półtora miliona ludzi potrzebuje wyżywienia, ubrania, butów, edukacji, przedszkola, spraw społecznych i innych programów i projektów, a sami nie możemy tego ciągnąć. Dlatego pod każdym względem nasi ludzie dokonali właściwego wyboru. I każdego roku, każdego dnia jesteśmy o tym przekonani – powiedział.


Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z francuską telewizją LCI powiedział, że niektóre narody są w Rosji jak „w więzieniu”. „Te części Rosji mogłyby zostać wyzwolone, jak na przykład Czeczenia mogą się uniezależnić . Walczyli o wolność od wieków i walczą o nią z wielkim zapałem od dziesięcioleci. Myślę, że to terytorium zasługuje na niepodległość” – powiedział Morawiecki.


W Europie temat niepodległej Czeczenii zaczął być dyskutowany po przyjęciu przez Radę Najwyższą Ukrainy w październiku 2022 r. uchwały, w której uznała Czeczeńską Republikę Iczkerii za terytorium „tymczasowo okupowane przez Federację Rosyjską”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej