RAPORT

Pogarda

Chciały pomóc krewnym. Uwierzyły, że zabili na drodze ciężarną

Do obu kobiet zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta (fot. Shutterstock/fizkes)
Do obu kobiet zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta (fot. Shutterstock/fizkes)

Najnowsze

Popularne

Blisko 70 tys. zł oddały oszustom dwie seniorki z podlaskiej gminy Piątnica. Przestępcy wykorzystali metodę „na wnuczka”; przekonali starsze panie, że ich bliscy spowodowali śmiertelne wypadki i potrzebują pieniędzy, by nie trafić do aresztu. Po pieniądze przyjechał rzekomy policjant.

Szokujące odkrycie w lesie pod Poznaniem. W zakopanym worku martwe pytony

Na leśnej drodze w Tarnowie Podgórnym (woj. wielkopolskie) odnaleziono osiem martwych węży dusicieli – pytonów i boa. Zwierzęta były schowane w...

zobacz więcej

Do obu oszustw doszło tego samego dnia. Do kobiet w wieku 80 i 84 lata, zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Jak poinformował w poniedziałek zespół prasowy podlaskiej policji, w obu przypadkach użył scenariusza o wypadku, w którym zginęła kobieta w ciąży. Sprawcą pierwszego miał być syn seniorki, w drugim przypadku – wnuk. Oszust przekonał je, że obaj zostali zatrzymani, ale mogą wyjść na wolność po wpłaceniu kaucji. 


Obie kobiety uwierzyły, powiedziały też, ile mają w domu pieniędzy. W krótkim czasie przyjechał do nich mężczyzna podający się za funkcjonariusza; 80-latka straciła 16 tys. zł i 600 dolarów; 84-letnia pani przekazała nieznajomemu 50 tys. zł. 


Tego policja nigdy nie robi 


– Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji finansowych. Słysząc w słuchawce historię, że bliski spowodował wypadek, czy pieniądze na koncie są zagrożone, powinniśmy przede wszystkim rozłączyć się i zweryfikować tę informację. O takich sytuacjach natychmiast należy informować policjantów, dzwoniąc na numer 112 – podkreślała już wielokrotnie podlaska policja. 


Przypomina też, że funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach, nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej