RAPORT

Pogarda

Lewicowy tygodnik szczuje na duchownych. Nawet czytelnicy się burzą

Dobro vs zło. "Polityka" wywołała kontrowersje (fot. Facebook/TygodnikPolityka)
Dobro vs zło. "Polityka" wywołała kontrowersje (fot. Facebook/TygodnikPolityka)

Tygodnik „Polityka” pokazał rysunek, gdzie księżą katoliccy to „zło”, a Jerzy Owsiak – „dobro”. „Jednostronne, odbiegające od faktów, oparte na niemiarodajnych kontekstach” – komentują czytelnicy. „Dlatego nie daję na WOŚP. Szantaż moralny i poczucie wyższości” – brzmią najpopularniejsze z wpisów. Internauci zaznaczają, że wielu księży też angażuje się charytatywnie i zarabia „grosze”.

Onet grzmi ws. Polska Press i WOŚP. Internauci mają ubaw

Polskojęzyczny portal Onet należący do koncernu Ringier Axel Springer zaalarmował swoich czytelników, że „Polska Press zakazała swoim dziennikarzom...

zobacz więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat zbiera pieniądze na sprzęt ratujący życie chorych dzieci – i nie tylko. Wielu Polaków chętnie wspiera tę akcję, pozostali wybierają inne z tysięcy organizacji i fundacji w Polsce – w tym Caritas. Nie wszystkim się to podoba.


Przy okazji finału kolejnej edycji WOŚP tygodnik „Polityka” zamieścił rysunek, na którym przy Jerzym Owsiaku widnieje napis „dobro”, a przy księdzu – „zło”.


To wywołało lawinę negatywnych komentarzy. Wielu podkreśla, że Caritas Polska zebrał już miliardy złotych, które przekazał na pomoc potrzebującym. Tylko w 2021 roku katolicka organizacja przekazała wsparcie na kwotę 250 mln zł (w co wchodziło 20 ton żywności dla ubogich i bezdomnych w Polsce, 27 mln dla potrzebujących w biednych krajach, wsparcie 33 tys. polskich dzieci na poziomie finansowym, rzeczowym oraz edukacyjnym i wiele więcej).


„Szczujnia na naprawdę niskim poziomie. Przykro mi, że przyszło żyć w takich czasach” – piszą pod postem „Polityki” na Facebooku czytelnicy.


„»Polityka« widzę standard trzyma mocny! (sarkazm). W każdym środowisku zdarzają się tacy, którzy powinni za pewne rzeczy przeprosić i ponieść odpowiednią karę. Nie tylko wśród duchownych” – dodają.


Internauci oceniają, że promowany przez tygodnik rysunek jest „niesprawiedliwy, niekoniecznie prawdziwy i krzywdzący”. „Ponadto może jednak warto pomyśleć, jak takie... wytwory odbierają uczciwi, oddani swej pracy, jak większość z nas, a także ludziom, księża. Osobiście znam wielu” – wskazują.

Sprawę chętnie komentują dziennikarze. Piotr Semka z „Do Rzeczy” napisał, że tygodnik antagonizuje społeczeństwo, a potem dziwi się, że część Polaków nie wspiera Jerzego Owsiaka.


„Nawet po reakcjach czytelników na FB widać, że rysunku nie odebrano jako błyskotliwy” – dodał Jacek Gądek z portalu gazeta.pl.


„Ogień nadziei” świecy Caritas i pomoc dla Ukraińców. „Wojna nie może nam spowszednieć”

W czasie adwentu Caritas Polska prowadzi akcje charytatywne, których celem jest wsparcie najbardziej potrzebujących w Boże Narodzenie, jak i w...

zobacz więcej

Internauci przypominają, że faktycznie w Kościele Katolickim miały miejsce afery, które wstrząsnęły opinią publiczną – m.in. dotyczące obscenicznych wiadomości ks. Andrzeja Dębskiego (o czym pisaliśmy TUTAJ) czy przypadków pedofilii (jedna z ostatnich głośnych spraw TUTAJ).


Z drugiej strony Kościół katolicki włożył gigantyczną pracę w pomoc uchodźcom z Ukrainy (zobacz TUTAJ oraz TUTAJ), a tysiące misjonarzy każdego dnia niesie pomoc biednym dzieciom w najdalszych zakątkach świata (zobacz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ). Duchowni i zakonnice pracują w hospicjach, domach opieki, samotnej starości i szpitalach.


Użytkownicy sieci przypominają, że Owsiak przegrał już niejeden proces sądowy, bywa bardzo wulgarny, a to, co jemu uchodzi na sucho, często w przypadku innych jest ostro krytykowane publicznie. Jak piszą, jeździ autem za pół miliona złotych (informacja „Super Expressu”) i nie wytyka mu się tego palcami.


O innym z duchownych latami pisano, że podróżuje limuzynami, chociaż nikt nigdy go w takim luksusowym aucie nie widział. „Warto zachować trochę obiektywizmu i nie generalizować” – apelują czytelnicy.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej