RAPORT

Pogarda

Co robił Tusk w sferze bezpieczeństwa, gdy rządził? Premier Morawiecki punktuje

Najnowsze

Popularne

Doktryna Prawa i Sprawiedliwości to doktryna bezpieczeństwa; doktryna PO to doktryna chaosu – tak wizytę w stacjonującej w Siedlcach „Żelaznej Dywizji” podsumował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odnosząc się do polityki rządów Donalda Tuska podkreślił, że likwidowane przez PO-PSL jednostki wojskowe, jak ta w Siedlcach, to „strategia naiwności” wobec zagrożenia ze strony Rosji. Zaznaczył, że to rząd PiS „uzdrowił finanse publiczne i uzbroił polskiego żołnierza”.

„Rozmowa z Rosją przynosiła owoce”. Sikorski o prorosyjskiej polityce Tuska

Rozmowa z Rosją przynosiła wtedy owoce – oznajmił Radosław Sikorski, który w czasach rządów Donalda Tuska odpowiadał za polską dyplomację. Jak...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że likwidacja jednostek wojskowych w czasach rządów Platformy Obywatelskiej to była strategia chaosu i naiwności. Jak mówił, teraz polityka jest zupełnie inna.


Szef rządu zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia na bezpieczeństwo i kupuje najnowocześniejszy sprzęt. Podkreślił, że dzisiaj stan polskiej armii jest o ponad jedną czwartą większy niż jeszcze w 2015 r.

 

Do kraju sprowadzane są czołgi K2, armatohaubice K9, wyrzutnie HIMARS czy najnowocześniejszy system przeciwlotniczy Patriot. Ponadto Polska produkuje także własne uzbrojenie w postaci armatohaubic Krab czy przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. 

 

W opublikowanym po wizycie w Siedlcach wpisie na Facebooku premier Morawiecki zaznaczył, że po 18. Dywizji Zmechanizowanej widać, jak polskie wojsko rośnie w siłę. Choć – dodał – nie zawsze tak było. 

 

Jak likwidowano jednostki wojskowe za rządów Tuska 

 

„Likwidowanie jednostek wojskowych, jak te w Siedlcach, Ciechanowie czy Lublinie i niedoinwestowanie armii przez poprzednich rządzących, zwłaszcza na wschodzie Polski, było strategią naiwności. Myśleli, że likwidując kolejne jednostki – zmniejszą rosyjskie zagrożenie. Dziś widzimy, jak ponownie bardzo się mylili…” – podkreślił Morawiecki. 

 

Dodał, że w 2023 r. zaplanowano rekordowe wydatki na polską armię. „Dzięki działaniom rządu PiS Polska jest bezpieczna i będzie coraz bezpieczniejsza!” 

 


Przypomnijmy – w okresie rządów PO-PSL stawiano raczej na oszczędności niż inwestycje. Ministrowie obrony w gabinetach Donalda Tuska likwidowali wiele ważnych jednostek, jak choćby 14. Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej, 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną, 3. Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie i 1. Siedlecki Batalion Rozpoznawczy.

teraz odtwarzane
Tak PO zwijała armię. „Nikt nie lubi oszczędzania, ale jak nie ma, to nie ma”

„Wyzwoliciele” z Armii Czerwonej. Tusk kontra Tusk [WIDEO]

Co Donald Tusk myśli o Armii Czerwonej i „wyzwoleniu”, które miało miejsce w 1945 roku? Przypominamy słowa byłego premiera wypowiedziane 1 września...

zobacz więcej

Czytaj więcej: Tak PO zwijała armię. „Nikt nie lubi oszczędzania, ale jak nie ma, to nie ma” 

 

„Żelazna Dywizja” ciągle rośnie w siłę 

 

Tzw. Żelazna Dywizja powstała decyzją ministra obrony narodowej w 2018 r. Dwa lata później dowództwo i sztab dywizji osiągnęły wstępną gotowość operacyjną. Jej formowanie ma się zakończyć do 2026 r.


– To najliczniejsza dywizja w kraju, która będzie bronić każdej piędzi ziemi polskiej – podkreślił minister obrony.

 

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18 Pułk Logistyczny z Łomży i 18 Batalion Dowodzenia z Siedlec. Dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej jest generał brygady Arkadiusz Szkutnik. 

 

Żelazna Dywizja nawiązuje do wydarzeń z 1920 r. – do zwycięskiej wojny z bolszewikami, Bitwy Warszawskiej. Podczas tych walk wyróżniła się 18. Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną. 

 

Zobacz także: Pomniki Armii Czerwonej. Jak Tusk dbał o „wrażliwość” Putina i pamięć o „wyzwolicielach” [WIDEO] 

teraz odtwarzane
Obalanie pomników Armii Czerwonej. Jak Tusk dbał o „wrażliwość” Putina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej