RAPORT

Pogarda

Konflikt USA z Chinami o Tajwan. Prawdopodobieństwo „bardzo wysokie”

Chiny uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję (fot. Alberto Buzzola/LightRocket via Getty Images)
Chiny uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję (fot. Alberto Buzzola/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prawdopodobieństwo konfliktu USA z Chinami o Tajwan jest bardzo wysokie, oświadczył przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Skomentował w ten sposób słowa Mike'a Minihana, generała amerykańskich sił powietrznych, który ostrzegł, że do wojny z Chinami może dojść już w 2025 r.

Chiny przeprowadziły kolejne ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu

Wojska chińskie przeprowadziły „wspólne patrole gotowości bojowej i aktualne ćwiczenia bojowe” – poinformowało dowództwo chińskich sił zbrojnych....

zobacz więcej

Chciałbym, by się mylił (...), ale myślę, że ma rację – powiedział McCaul w stacji Fox News, odnosząc się do piątkowej prognozy Minihana.


– Jeżeli Chinom nie uda się przejąć kontroli nad Tajwanem bez rozlewu krwi, wtedy zwrócą się w stronę zbrojnej inwazji, musimy być na to przygotowani – zaznaczył McCaul, który niedawno objął stanowisko po przejęciu większości w Izbie Reprezentantów przez Partię Republikańską.


Dowodzący amerykańskim lotnictwem transportowym gen. Minihan ostrzegł w piątek w notatce adresowanej do swoich oficerów, że „ma przeczucie, że w 2025 roku będą walczyć”. Uzasadniał, że w 2024 r. zarówno w USA, jak i na Tajwanie odbędą się wybory prezydenckie; to może wywołać rozproszenie, które zostanie wykorzystane przez Chiny do zajęcia wyspy.


Zobacz także: Za cztery lata Chiny zaatakują Tajwan. Tak twierdzi MSZ Tajwanu


Poglądy gen. Minihana nie reprezentują oficjalnego stanowiska Pentagonu, ale wskazują na zaniepokojenie najwyższych amerykańskich dowódców próbą przejęcia demokratycznie rządzonego Tajwanu przez uznające go za część swojego państwa komunistyczne Chiny – komentuje Agencja Reutera.


Relacje napięte, zalecana ostrożność


Z komentarzem McCaula nie zgodził się Adam Smith, który jest najwyższym rangą przedstawicielem Partii Demokratycznej w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów.


Wojna z Chinami nie tylko nie jest nieunikniona, jest również bardzo mało prawdopodobna – powiedział w Fox News. Dodał, że relacje z Chinami są napięte i „generałowie powinni być bardzo wstrzemięźliwi w wypowiedziach, takich jak ta, że szykujemy się do wojny, że jest ona nieunikniona”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej