RAPORT

Pogarda

Myśliwce dla Ukrainy. „Pozytywne sygnały z Polski”

„Działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16 są kontynuowane” (fot. Shutterstock/Konwicki Marcin)
„Działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16 są kontynuowane” (fot. Shutterstock/Konwicki Marcin)

Najnowsze

Popularne

Ukraina otrzymuje pozytywne sygnały z Polski na temat przekazania jej myśliwców wielozadaniowych F-16 – oświadczył w poniedziałek szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

„Działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16 są kontynuowane. Mamy pozytywne sygnały z Polski, która gotowa jest przekazać je nam w koordynacji z NATO” – napisał Jermak na Telegramie.

 

„Czołgi, myśliwce – to wspaniała ekipa, by przerobić rosyjskich wrogów na nawozy” – dodał, umieszczając przed tym zdaniem flagi Ukrainy i Polski.

 

Wcześniej w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że wszelkie działania Polski dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniane są z partnerami w NATO.

 

Czytaj także: Po Abramsach i Patriotach F-16 dla Ukrainy?

 

Szef rządu wraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem wizytował tego dnia 18. Dywizję Zmechanizowaną im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach.

Na konferencji prasowej premier i szef MON byli pytani, czy na wzór presji polskiego rządu na arenie międzynarodowej w sprawie przekazania Ukrainie czołgów, będą podejmowane podobne działania dotyczące myśliwców F-16 i broni dalekiego zasięgu.

 

– Wszelkie działania o charakterze wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniamy z naszymi partnerami w NATO, także i ściągniecie na Ukrainę Patriotów, także zorganizowanie potężnej siły czołgowej w postaci Leopardów i nowoczesnych czołgów. Wszystko to były z naszej strony naciski, ale także uzgodnienia ze Stanami Zjednoczonymi – wskazał szef rządu.

 

Czytaj także: Po czołgach czas na samoloty? „Wkrótce na Ukrainie”


– Podobnie jak było to kilka miesięcy temu, w kontekście MIG-ów, tak samo i jakakolwiek inna siła powietrzna będzie w uzgodnieniu z państwami NATO realizowana i ewentualnie przekazywana. Będziemy działali w pełnej koordynacji – zaznaczył Morawiecki.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej