RAPORT

Pogarda

Zamachowiec samobójca zdetonował bombę w meczecie. Zginęły 32 osoby

Najnowsze

Popularne

W meczecie w Peszawarze na północy Pakistanu zamachowiec samobójca zdetonował kamizelkę z materiałami wybuchowymi. Co najmniej 32 osoby zginęły, a 147 zostało rannych, ale bilans może być jeszcze bardziej tragiczny – przekazała pakistańska policja.

Premier Izraela: Rodziny zamachowców zostaną pozbawione obywatelstwa

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że rodziny zamachowców odpowiedzialnych za ataki w Jerozolimie zostaną pozbawione obywatelstwa lub...

zobacz więcej

Do zamachu doszło w czasie, gdy w środku świątyni zebrało się na modlitwie wielu wiernych, w tym policjanci ze znajdujących się nieopodal posterunków. Według jednej z ocalałych osób, z którą rozmawiała agencja Associated Press, w meczecie w chwili ataku modliło się ponad 260 osób. W jego okolicy znajduje się kwatera główna regionalnej policji i siedziba służb antyterrorystycznych; wśród wiernych zgromadzonych w świątyni byli więc również policjanci.


Zobacz także: Pasterze celem zamachu. Zginęło kilkadziesiąt osób


Część rannych jest w ciężkim stanie – powiedział agencji AFP rzecznik szpitala Lady Reading w Peszawarze, Muhammad Asim Khan, dodając, że liczba zabitych może wzrosnąć. Trwa akcja służb ratowniczych. Jak podał przedstawiciel policji Sikandar Khan, część świątyni się zawaliła i prawdopodobnie pod gruzami znajduje się kilka osób.


Premier Pakistanu Shehbaz Sharif nakazał w oświadczeniu podjęcie „stanowczych działań” przeciwko odpowiedzialnym za przeprowadzenie zamachu. Były premier Imran Khan nazwał incydent „terrorystycznym atakiem samobójczym” i stwierdził, że w obliczu rosnącego zagrożenia terrorystycznego należy wzmocnić możliwości wywiadowcze.
Kto stoi za atakiem?


Jak dotąd nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu.


O dokonywanie takich zamachów w Pakistanie najczęściej podejrzewa się bojowników pakistańskiego Talibanu, Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), który jest formacją oddzielną od afgańskiego Talibanu, jednak grupy te są bliskimi sojusznikami. Od 15 lat TTP walczy w Pakistanie m.in. o ściślejsze egzekwowanie nakazów islamu w kraju i uwolnienie uwięzionych członków organizacjiAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej