RAPORT

Pogarda

„Punkty Nadziei”. Caritas wspiera mieszkańców Ukrainy

„Punkty Nadziei” dla Ukraińców (fot. Caritas.pl)
„Punkty Nadziei” dla Ukraińców (fot. Caritas.pl)

Najnowsze

Popularne

Caritas otwiera na Ukrainie tzw. Punkty Nadziei, aby pomóc potrzebującym w sytuacji przerw w dostawie prądu. 18 takich miejsc powstanie w największych miastach, w których jest szczególnie ciężko przetrwać bez centralnego ogrzewania i urządzeń elektrycznych. Po tym, jak Rosjanie nasilili ataki na elektrownie i sieci przesyłowe, na Ukrainie często dochodzi do przerw w dostawie prądu, ogrzewania i wody.

Punkty Nadziei zostaną utworzone m.in. w Odessie, Chersoniu, Mikołajowie, Krzemieńczuku , Konotopie. Pięć takich miejsc działa już od stycznia w Kijowie, Charkowie, Żytomierzu, Winnicy i Chmielnickim.


Mają one pomóc mieszkańcom przetrwać zimę i pozwolić na przygotowywanie ciepłych posiłków. Mieszkający w zabudowie wielorodzinnej często nie mogą utrzymywać w domach ciepła, bo brakuje im alternatywnych źródeł elektryczności bądź gazu.

 

Za organizację takich punktów odpowiadają jednostki diecezjalne Kościoła rzymskokatolickiego i biuro krajowe Caritas-SPES – misji charytatywnej Kościoła, z którą ścisłą współpracę prowadzi Caritas Polska.

 

Pomoc dla Ukraińców

 

– Ukraińcy bardzo potrzebują pomocy, dzięki której będą mogli przetrwać zimę. Bierzemy pod uwagę, że pomoc energetyczna będzie potrzebna przez cały rok – powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

 

Czytaj także: Zima na Ukrainie. Papieski jałmużnik przywiózł generatory prądu

 

W Punktach Nadziei Ukraińcy mają m.in. dostęp do ładowarek, generatorów prądu, apteczki; mogą się ogrzać, napić się gorącego napoju. Znajdują się w nich także przestrzenie dla matek z dziećmi.


Zobacz także: Caritas zachęca do udziału w akcji pomocy potrzebującym

W punkcie każdy będzie miał dostęp do wody, do ciepła, energii elektrycznej. Będzie to też miejsce, gdzie można podładować telefon, skorzystać z internetu – powiedziała Radiu Szczecin Olga Sulkowska z Caritas Polska.

 

Organizacja charytatywna przygotowała też m.in. odbiorniki internetowe Starlink, termopoty, ponad 7 tys. krzeseł składanych. Do tego namioty, latarki i koce z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pozostałe materiały Caritas kupiła za pieniądze darczyńców.

 

Rosyjskie ataki

 

Powodem kłopotów z dostępem do elektryczności, gazu, światła są nasilone od października rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną, w tym elektrownie i sieci przesyłowe. Wywołują one blackouty w największych miastach i całych obwodach kraju. Miliony Ukraińców są też bez ogrzewania i bieżącej wody.

 

Więcej o pomocy Caritas dla Ukrainy pisaliśmy tutaj.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej