RAPORT

Pogarda

Atak zimy. Nadciągają śnieżyce, temperatura spadnie nawet o 20 stopni

Prognoza pogody: 30 stycznia – 5 lutego 2023 r. (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Prognoza pogody: 30 stycznia – 5 lutego 2023 r. (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Najnowsze

Popularne

Przed nami kolejny tydzień z przewagą pochmurnej pogody i opadami, głównie śniegu – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy przygotowali prognozę pogody na siedem dni, z której wynika, że w dzień na ogół temperatura będzie dodatnia, ale miejscami w nocy mróz może sięgać kilkunastu stopni, szczególnie w czasie rozpogodzeń. Najwięcej śniegu spadnie w górach i tam z dnia na dzień będzie go przybywać.

W poniedziałek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na północnym zachodzie także deszczu, lokalnie marznącego, powodujące gołoledź. Na Podlasiu przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ok. 5 cm, a w Sudetach o 10 cm.


Od -2 st. w rejonach podgórskich Karpat do 2 w centrum kraju i 5 na Pomorzu Zachodnim oraz na wybrzeżu.

 

Dosypie śniegu Źródło: IMGW

 

Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, a nad morzem okresami silny, do 45 km/h, a w porywach do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 80 km/h, na Pogórzu Karpackim i w głębi kraju do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 140 km/h, a w Tatrach do 80 km/h, powodując zawieje śnieżne. 

 

W nocy z poniedziałku na wtorek będzie dużo chmur, miejscami przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nad morzem także deszczu. Lokalnie drogi i chodniki mogą być śliskie.


Zobacz także: Eksperymentalna prognoza długoterminowa: luty–maj 2023. Trzy miesiące wyraźnie poza normą


W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ok. 8 cm, a w Karpatach do 12 cm. Od -3 st. w dolinach górskich do 0 w centrum i 3 st. nad morzem. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach w zachodniej części wybrzeża początkowo do 85 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 80 km/h, nad morzem i w głębi kraju do 70 km/h, powodujący zawieje śnieżne, północno-zachodni.


Wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć do 130 km/h, a w Tatrach do 85 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne. 

  

Pogodowa mapa Polski – wtorek 31 stycznia 

 

We wtorek będzie pochmurno, a miejscami wystąpią przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie i nad morzem także deszczu. Od minus 2 st. w rejonach podgórskich Karpat do 2 w centrum kraju i 5 na Pomorzu Zachodnim i na wybrzeżu.Źródło: IMGW


Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, na Przedgórzu Sudeckim i nad morzem w porywach do 65 km/h, zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 90 km/h, w Tatrach do 80 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.


W środę i czwartek w pogodzie bez większych zmian. Nadal występować będą przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na zachodzie i nad morzem także deszczu. W czwartek Karpatach możliwe silniejsze opady śniegu. Od 0 do 4 st. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.


Prognoza na weekend


Katolicki ksiądz udzielił ślubu muzułmańskiej parze

Ksiądz przewodniczył cywilnej ceremonii jako reprezentant burmistrza w Genui na północy Włoch. Z pochodzącą z Iranu młodą parą połączyli się...

zobacz więcej

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady śniegu, głównie na wschodzie i południu kraju. Od -1 do 4 st., na Podhalu ok. -3. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. 

  

W sobotę i niedzielę wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a w zachodniej połowie kraju głównie deszczu. W niedzielę możliwe będą opady marznące powodujące gołoledź. Od -1 st. na wschodzie do ok. 6 na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, głównie z kierunków zachodnich. 

 

Nocą dwucyfrowy mróz 

  

Nocami z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę możliwe będą większe rozpogodzenia i w rejonach podgórskich spadki temperatury do -15 st. 


Zobacz także: Coraz więcej polskich patronów ukraińskich ulic

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej