RAPORT

Pogarda

Rosyjscy szpiedzy zatrzymani w Lublanie. Mieli paszporty państw południowoamerykańskich

Komórka szpiegowska miała prowadzić operacje w Słowenii i za granicą (fot. Shutterstock/Fotopogledi)
Komórka szpiegowska miała prowadzić operacje w Słowenii i za granicą (fot. Shutterstock/Fotopogledi)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze kontrwywiadu Słowenii zatrzymali w Lublanie dwie osoby legitymujące się paszportami państw południowoamerykańskich; są podejrzane o szpiegostwo na rzecz Rosji – poinformowała słoweńska agencja STA.

Rosyjski szpieg zatrzymany. Zbierał informacje o siłach Polski i NATO

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała obywatela Rosji, który prowadził w Polsce działania na rzecz rosyjskiego wywiadu – poinformował rzecznik ministra...

zobacz więcej

Do zatrzymania doszło w grudniu, ale informacja o nim została upubliczniona dopiero w niedzielę. Gazeta „Slovenia Post” sugeruje, że słoweńskie służby zostały zaalarmowane przez zagranicznych partnerów. 

  

Podejrzani – media podają, że przynajmniej jedna z zatrzymanych osób posiada paszport argentyński – działali w Lublanie pod przykrywką firmy handlującej antykami i nieruchomościami. 

  

Prowadząca sprawę prokuratura okręgowa nie precyzuje, dla których rosyjskich służb mieli pracować zatrzymani. Według nieoficjalnych informacji, zdemaskowana komórka szpiegowska miała prowadzić operacje zarówno w Słowenii, jak i za granicą. 

  

Zobacz też: Infiltrowali armię przy wschodniej granicy. Rosjanin i Białorusin oskarżeni o szpiegostwo


Szpiegostwo jest w Słowenii karane wyrokami od sześciu miesięcy do pięciu lat więzienia. „Slovenia Post” zauważa jednak, że w tym wypadku aresztowani mogą zostać skazani na osiem lat; do wyroku za szpiegostwo może bowiem dojść nawet trzyletni wyrok za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej