RAPORT

Pogarda

Coraz więcej polskich patronów ukraińskich ulic

Coraz częściej na mapie ukraińskich miast pojawiają się polskie nazwy (fot. Shutterstock/Kathrine Andi)
Coraz częściej na mapie ukraińskich miast pojawiają się polskie nazwy (fot. Shutterstock/Kathrine Andi)

Najnowsze

Popularne

Ukraińskie miasta są oczyszczane z rosyjskich śladów na ulicach. Wśród nowych toponimów od Lwowa po Dniepr pojawia się za to coraz więcej polskich miast – donosi portal Biełsat. Jak czytamy, to kolejny wyraz wdzięczności za okazane wsparcie ze strony Polski i Polaków.

Jednym z przykładów jest Łuck, stolica obwodu wołyńskiego, gdzie władze miasta podjęły decyzję o zmianie nazw 17 miejskich ulic. W nazwie jednej z nich rosyjskiego matematyka Nikołaja Łobaczewskiego zastąpił Józef Łobodowski – polski pisarz, tłumacz i publicysta.


W tym samym mieście skwerowi nadano imię gen. Władysława Andersa; jest również wniosek o zmianę nazwy ulicy rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina na ulicę Waldemara Piaseckiego, miejscowego historyka, wieloletniego członka Towarzystwa Kultury Polskiej na Wołyniu. 

 

Ambasadorom „ruskiego miru” mówią: Nie


A podobnych sytuacji na całej Ukrainie jest znacznie więcej. Jak wskazuje Biełsat, o ile ulic Józefa Stalina czy Włodzimierza Lenina Ukraińcy pozbyli się już dawno, to na przykład ulice Puszkina czy pisarza Michaiła Lermontowa do dziś współistniały z ulicami zasłużonych Ukraińców. Dziś jest to już nie do zaakceptowania przez mieszkańców ukraińskich miast. 


Polskich patronów znajdują ulice i skwery we Lwowie, w Równem, Winnicy czy Dnieprze – tam pojawiła się choćby ulica Polska, jako wyraz wdzięczności za olbrzymie wsparcie Polaków dla Ukrainy. Podobnie w miejscowości Kamjanske nad rzeką Dniepr, gdzie pojawiły się: ulica Marii Skłodowskiej-Curie i Aleja Polska. 

 

Na tym polu także ukraińska stolica ma swoje osiągnięcia.


„Od teraz Kijów ma ulicę Jagiellońską, nawiązującą do królewskiej dynastii władającej Rzecząpospolitą. Wcześniej była to ulica rosyjskiego hodowcy i sadownika Iwana Miczurina. Ulica komunisty Wiktora Miszyna w Kijowie nosi teraz imię polsko-ukraińskiej rodziny wydawców książek Idzikowskich. W 2022 usunięto z kijowskich ulic imię rosyjskiego bolszewika Jewgienija Krawczenki – teraz jego dawna ulica nosi imię kijowskiego artysty polskiego pochodzenia Wilhelma Kotarbińskiego. A ulica Jerzego Giedroycia przypomina o budowie przyjaźni polsko-ukraińskiej” – czytamy. 

 

Biełsat podsumowuje, że od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji w 33 ukraińskich miastach zmieniono nazwy około 2200 toponimów związanych z Rosją – wynika z analizy Transparency City. Z drugiej strony pojawienie się polskich nazw to nie tylko przywrócenie historycznej pamięci o bliskości Polski, ale także ważna odpowiedź na rolę zachodniego sąsiada Ukrainy w walce z rosyjskim najeźdźcą. 

 

Zobacz także: Upamiętnili zabitego rosyjskiego żołnierza. Zaskakujące słowa ojca [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej