RAPORT

Pogarda

Polska coraz atrakcyjniejsza dla zagranicznego biznesu. Rosyjskiego także

Ukraińcy podejmują działalność głównie w budowlance (fot. Shutterstock/Bannafarsai_Stock)
Ukraińcy podejmują działalność głównie w budowlance (fot. Shutterstock/Bannafarsai_Stock)

Najnowsze

Popularne

W 2022 roku obcokrajowcy założyli w naszym kraju rekordową liczbę spółek – 11,6 tys. Najwięcej Ukraińcy, Białorusini, Niemcy. Dużo... Rosjanie – podaje poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

Kolejne inwestycje. CPK kupuje firmę Torpol

Centralny Port Komunikacyjny zawarł z Towarzystwem Finansowym Silesia przedwstępną umowę kupna 38 proc. akcji giełdowej firmy Torpol – poinformował...

zobacz więcej

Jak czytamy, trafnym barometrem stanu polskiej gospodarki i możliwości biznesowych jest atrakcyjność dla inwestorów zagranicznych. I ta atrakcyjność nie tylko nie maleje, lecz bardzo wzrosła. Tak bardzo, że w tamtym roku utworzyli u nas o 10,5 proc. więcej spółek niż w 2021 r.


„Niekwestionowanym liderem są obywatele Ukrainy. Uruchomili w naszym kraju prawie 5 tys. spółek. W porównaniu z sytuacją w 2021 r. na drugim miejscu umocnili się Białorusini – prawie 1,7 tys. spółek (wzrost o 113 proc.). Trzecią pozycję utrzymali Niemcy – 418. Ukraińcy i Białorusini otworzyli ponad połowę wszystkich zagranicznych spółek” – czytamy w gazecie.


„Ubiegłoroczny rekord został wyśrubowany właśnie dzięki Ukraińcom i Białorusinom. Z powodu wojny w Ukrainie miliony ludzi uciekło za granicę, z czego wiele do Polski. Ukraińcy próbują układać sobie życie za granicą i robić biznes, aby się utrzymać” – podaje Jarosław Nawrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.


Rosjanie na ósmym miejscu


Zwrócił on uwagę, że Białorusini uciekają ze swojego kraju z powodów politycznych. Obie te nacje upodobały sobie w naszym kraju działalność szczególnie w budowlance, transporcie oraz IT. Niemcy zakładają u nas spółki głównie w nieruchomościach, fotowoltaice, IT – dodaje.


Zobacz także: Powstaje jeden z największych parków OZE w Europie Środkowo-Wschodniej


Jak podaje „Puls Biznesu”, duży skok wykonali Turcy, z 10 miejsca w 2021 r. na 4. pozycję. „Czarnym koniem jest jednak Gruzja, której obywatele założyli 221 spółek i przebojem wskoczyli na piąte miejsce (wzrost aż o 102 proc.). Jednak największym zaskoczeniem są Rosjanie. Uruchomili w naszym kraju 196 spółek, aż o 86,6 proc. więcej niż w 2021 r., co plasuje ich na ósmym miejscu” – podaje gazeta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej