RAPORT

Pogarda

To były krwawe urodziny. Osiem osób nie żyje, trzy są ranne

Okoliczności zdarzenia są wciąż nieznane, policja prowadzi dochodzenie (fot. Darren Stewart/Gallo Images via Getty Images)
Okoliczności zdarzenia są wciąż nieznane, policja prowadzi dochodzenie (fot. Darren Stewart/Gallo Images via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Do masowej strzelaniny doszło w niedzielę podczas imprezy urodzinowej w mieście Gqeberha (dawniej Port Elizabeth) w Republice Południowej Afryki.

Masakra w kościele. Napastnik z Afryki użył miecza

Co najmniej jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w środę w wyniku ataku z użyciem miecza samurajskiego, do którego doszło w kościele w...

zobacz więcej

O masakrze, do której doszło w niedzielne popołudnie, poinformowała miejscowa policja w poniedziałkowym oświadczeniu.


Jak podała, do domu, w którym trwała impreza urodzinowa, wtargnęło dwóch uzbrojonych mężczyzn i oddało strzały do gości. W wyniku strzelaniny zginęło osiem osób, a trzy zostały ranne.


Na razie nie ustalono tożsamości zabitych, wiadomo jednak, że wśród ofiar jest gospodarz domu, w której odbywało się przyjęcie. 


Śledztwo trwa, policja zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by ustalić szczegóły zajścia, wykryć sprawców zbrodni i motywy ich działania.

W RPA utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia niepokojami społecznymi i przestępczością kryminalną. W wyniku zamieszek, do których doszło w lipcu 2021 r. po aresztowaniu byłego prezydenta kraju Jacoba Zumy, zginęło ponad 350 osób.


Wybuch przemocy był wówczas napędzany licznymi problemami społecznymi: skrajnym rozwarstwieniem majątkowym, bezrobociem, napięciami na tle etnicznym.


W lipcu 2022 r. odnotowano 18 ofiar śmiertelnych w dwóch strzelaninach w miastach Soweto i Pietermaritzburg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej