RAPORT

Pogarda

Kiedy Turcja zatwierdzi kandydatury Szwecji i Finlandii do NATO? Ważne słowa Erdogana

Prezydent Turcji Recep Erdogan (fot. Murat Kula/Anadolu Agency via Getty Images)
Prezydent Turcji Recep Erdogan (fot. Murat Kula/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasugerował w niedzielę, że Ankara może zatwierdzić kandydaturę Finlandii do NATO, nie robiąc tego samego dla Szwecji, poinformowała AFP.

Szwecja w NATO? Turcja będzie blokować ratyfikację z powodu „bluźnierstwa”

Prezydent Turcji zapowiedział, że jego kraj będzie na razie blokował przystąpienie Szwecji do NATO. To odpowiedź Recepa Tayyipa Erdoğana na...

zobacz więcej

– W razie potrzeby możemy przekazać inny (niż Szwecji) komunikat Finlandii dotyczący wstąpienia do NATO. Taki ruch zszokowałby Szwecję – powiedział szef tureckiego państwa w odpowiedzi na pytanie o kandydaturę dwóch krajów nordyckich do NATO podczas telewizyjnego spotkanie z młodzieżą. Dodał jednocześnie, że Finlandia „nie powinna popełnić tego samego błędu” co Szwecja.


Szwecja i Finlandia wspólnie złożyły wniosek akcesyjny do NATO, który został zaakceptowany przez 25 państw-członków paktu, ale wciąż brakuje zgody Turcji i Węgier.


Erdogan stawia warunki Szwecji


– Przedłożyliśmy Szwecji listę 120 osób, które powinny zostać przekazane Turcji – powiedział Erdogan, dodając, że „Szwedzi muszą dokonać ekstradycji tych terrorystów, aby mogli wejść do NATO”.


Ankara wstrzymała na czas nieokreślony trójstronne rozmowy ze Szwecją i Finlandią w reakcji na protesty przeciwko polityce prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Sztokholmie. Uczestniczyło w nich kilkuset Kurdów i przedstawicieli lewicowych organizacji. Rasmus Paludan, duńsko-szwedzki aktywista i założyciel antymuzułmańskiej duńskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia), spalił w piątek Koran przed ambasadą Turcji, co szczególnie uraziło Ankarę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej