RAPORT

Pogarda

Amerykańscy eksperci o Polsce: Jest liderem Europy, wyznacza standardy

Polska jako pierwsza wyciągnęła do Ukrainy pomocna dłoń. Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)
Polska jako pierwsza wyciągnęła do Ukrainy pomocna dłoń. Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Najnowsze

Popularne

Polska wyznaczyła standardy humanitarnej reakcji Europy na rosyjski atak na Ukrainę, odegrała kluczową rolę w przekonaniu zwłaszcza Berlina o potrzebie wyposażenia Ukrainy w nowoczesne czołgi, jest też, wraz ze swoja 20. armią świata, filarem bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu – to tylko kilka z naszych osiągnięć, o których pisze Diane Francis na portalu think tanku Atlantic Council.

Ukraińcy zachwyceni. Polski „Jastrząb” skutecznie poluje na irańskie drony

Wyprodukowany w naszym kraju przez polską firmę Hertz system antytronowy Hawk okazał się skuteczny w walce z irańskimi dronami-kamikadze Shaded....

zobacz więcej

„Główna rola Polski w europejskiej odpowiedzi na inwazję Putina odzwierciedla rozległe doświadczenia tego kraju z rosyjskim imperializmem zarówno w jego carskiej, jak i sowieckiej formie. Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, Warszawa ostrzegała Europę przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji” – pisze autorka amerykańskiego think tanku.


Niemcy i Stany Zjednoczone trafiły ostatnio na pierwsze strony gazet, decydując się na wysłanie czołgów na Ukrainę. „Jednak cichym bohaterem stojącym za tą przełomową decyzją była w rzeczywistości Polska” – pisze dalej redaktorka naczelna „National Post” w Kanadzie.


Zobacz także: Niemiecki dwugłos ws. broni dla Ukrainy. Scholz przestrzegł przed „licytowaniem się”


Polscy przywódcy, jej zdaniem, odegrali kluczową rolę w przekonaniu zwłaszcza Berlina o potrzebie wyposażenia Ukrainy w nowoczesne czołgi. Jest to najnowszy przykład polskiego przywództwa w ciągu ostatniego roku, gdy Europa znalazła się w obliczu największego konfliktu zbrojnego na kontynencie od czasów II wojny światowej.Ile czołgów w sumie trafi na Ukrainę? Ambasador podsumowuje

Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w piątek w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi...

zobacz więcej

Autorka zwraca uwagę, że Polacy byli szczególnie zaniepokojeni oznakami pogłębiania się więzi między Berlinem a Moskwą i głośno sprzeciwiali się niemieckiemu partnerstwu w rosyjskim gazociągu Nord Stream 2. Polscy politycy widzieli w tym strategicznym projekcie infrastruktury energetycznej współczesną wersję paktu Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku, który zapoczątkował wybuch II wojny światowej i inwazję reżimów nazistowskiego i sowieckiego na Polskę.


Polskie standardy wzorem


Dzisiejsza wybitna rola Polski w europejskiej polityce bezpieczeństwa nie jest całkiem nowa – zaznacza ekspertka Atlantic Council. Od czasu przystąpienia do NATO w 1999 roku Polska stała się filarem bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu. Było to możliwe – twierdzi autorka – dzięki strategicznemu położeniu Polski i niezwykłemu wzrostowi gospodarczemu, który pomógł sfinansować szybką modernizację i rozbudowę sił zbrojnych kraju. Polska armia jest obecnie uznawana za dwudziestą najpotężniejszą armię świata.


Polska pod wieloma względami wyznaczyła standardy humanitarnej reakcji Europy na rosyjski atak na Ukrainę – podkreśla Diane Francis. Od początku inwazji Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj europejski, zapewniając jednocześnie szereg korzyści, takich jak dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji oraz możliwości zatrudnienia. W ciągu ostatniego roku polskie władze zarejestrowały ponad 1,5 miliona ukraińskich uchodźców. Polska jest też czołowym ofiarodawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy – podkreśla autorka.


Zobacz także: Olafie, nie ma co się tak puszyć. To nie ty, a Polska zapoczątkowała „koalicję czołgową”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej