RAPORT

Pogarda

Na PiS zagłosowałoby 37 proc. wyborców. „Trend odzyskiwania poparcia”

Sondaż przeprowadziła pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl (fot. PAP/Andrzej Lange)
Sondaż przeprowadziła pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl (fot. PAP/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 37 proc. badanych, a na KO – 28,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. To czwarty już sondaż pokazujący odzyskiwanie poparcia przez partię rządzącą – skomentował na Twitterze Norbert Maliszewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czy opozycja porozumiałaby się w sprawie wspólnego rządu? Są wyniki sondażu

41,5 proc. badanych uważa, że po wygranej w wyborach opozycja nie byłaby w stanie porozumieć się co do stworzenia wspólnego rządu; przeciwnego...

zobacz więcej

W badaniu zapytano respondentów, na którą z partii, bądź koalicji partii, oddaliby swój głos, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę.


Z badania wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość i obóz Zjednoczonej Prawicy zagłosowałoby 37 proc. wyborców. o 0,9 pkt. proc. więcej niż w poprzednim sondażu,.a na Koalicję Obywatelską – 28,8 proc. Na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050, na którą chce zagłosować 9,1 proc. ankietowanych.


Kolejne miejsca w badaniu zajęliby: Lewica – 8,9 proc.; Konfederacja (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy) – 7,6 proc. oraz PSL-KP – 6,6 proc. Poza Sejmem znalazłby się Kukiz'15, na które chce zagłosować 1,4 proc. respondentów.


Wyniki dla bloków koalicyjnych


W sondażu zbadano również, jak przedstawiałyby się wyniki w blokach koalicyjnych. Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica wraz z Kukiz'15 uzyskałoby 38,9 proc. głosów. Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) – otrzymałaby 29,1 proc. głosów, a Polska 2050 z Polskim Stronnictwem Ludowym-Koalicją Polską – 13,5 proc.


Do Sejmu weszłaby też Lewica, która dostałaby 9,5 proc. głosów oraz Konfederacja (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy) - 8,4 proc. głosów.


Z sondażu wynika też, że szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 26-27 stycznia 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1035 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.


Maliszewski: Odzyskiwanie poparcia


Wyniki sondażu skomentował w mediach społecznościowych Norbert Maliszewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


„PiS 37%. Czwarta replikacja trendu odzyskiwania poparcia! Wiarygodność! Tusk straszył, że będzie „zimno i ciemno”, a węgiel jest, zamrożone rachunki za gaz i energię, spadki wskaźnika inflacji! Nie dajmy się oszukać narracjami o braku szans na wygraną!” – napisał Maliszewski na Twitterze.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej