RAPORT

Pogarda

Skandal podatkowy w brytyjskim rządzie. Premier zdymisjonował szefa Partii Konserwatywnej

Nadhim Zahawi miał unikać płacenia podatków (fot. Leon Neal/Getty Images)
Nadhim Zahawi miał unikać płacenia podatków (fot. Leon Neal/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Brytyjski premier Rishi Sunak zwolnił w niedzielę Nadhima Zahawiego ze stanowiska przewodniczącego rządzącej Partii Konserwatywnej. Zahawi miał unikać płacenia podatków, wykorzystując do tego firmę zarejestrowaną na Gibraltarze.

Brytyjski premier ukarany mandatem. Sam dostarczył dowód

Premier Wielkiej Brytanii otrzymał mandat za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Rishi Sunak stał się drugim w historii szefem rządu, który...

zobacz więcej

Odwołania Zahawiego domagała się opozycja. Na prośbę brytyjskiego premiera sprawę domniemanego unikania podatków przez przewodniczącego Partii Konserwatywnej zbadał niezależnego doradca ds. etyki.


Po zakończeniu śledztwa „jasne jest, że doszło do poważnego naruszenia” przepisów –  napisał Sunak w liście do Zahawiego, informując go o dymisji.


Firma na Gibraltarze


Problem dotyczy związków Zahawiego z zarejestrowaną na Gibraltarze firmą Balshore Investments Limited, w której zdeponował on swoje akcje współzałożonej przez siebie w 2000 r. pracowni badania opinii publicznej YouGov. Dzięki temu, że formalnie nie był on właścicielem akcji, nie płacił w Wielkiej Brytanii podatków od zysków kapitałowych. Jak się podejrzewa, pozwoliło mu to zaoszczędzić kilka milionów funtów, zwłaszcza że firma YouGov odniosła później duży sukces, stając się jednym z najważniejszych graczy w branży.

Tydzień temu Zahawi przyznał, że zawarł ugodę z urzędem ds. podatków i ceł (HMRC), zgodnie z którą zapłacił zaległe należne podatki. Ugoda miała zostać zawarta latem zeszłego roku, a według dziennika „The Guardian” chodziło o 4,8 mln funtów, w czym 30 proc. stanowiły kary za zwłokę. Zahawi twierdzi, że sprawa jest efektem jego „nieuwagi”.


Kim jest Zahawi?


Nadhim Zahawi urodził się w Bagdadzie w rodzinie kurdyjskiej, która uciekła do Wielkiej Brytanii przed prześladowaniami reżimu Saddama Husajna. Miał wtedy 11 lat i nie znał angielskiego. Skończył jednak studia inżynierskie, a sukces przyniosła mu wspomniana firma YouGov.


Posłem z ramienia Partii Konserwatywnej jest od 2010 r., a szerzej znany stał się, gdy jesienią 2020 r. w rządzie Borisa Johnsona został wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za program szczepień przeciw COVID-19. Później był ministrem edukacji, a w lipcu zeszłego roku, na ostatnie dwa miesiące rządów Johnsona, zastąpił Sunaka w roli ministra finansów.


Sunak po objęciu w październiku urzędu premiera powierzył mu funkcję przewodniczącego Partii Konserwatywnej i wiceministra bez teki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej