RAPORT

Pogarda

„Jakie haki mają na was ruscy”? Politycy PO tłumaczą i bronią Sikorskiego [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

– Przez dziesięć dni zastanawialiśmy się co robi polski rząd, bo na pewno nie pomaga Ukrainie, Sikorski mówi, że rząd polski zaspał – tymi słowami podczas rozmowy w studiu TVP Info poseł PO Robert Kropiwnicki bronił wpisującej się w narrację Kremla wypowiedzi Radosława Sikorskiego o rzekomym rozważaniu przez rząd RP rozbioru Ukrainy. Na pytanie „Jakie haki mają na was ruscy, że takie rzeczy opowiadacie?” zadane przez ministra Andruszkiewicza Kropiwnicki nie odpowiedział.

Lawina komentarzy po słowach Sikorskiego. „Ruska onuca czy pijany?”

Posłanka Lewicy i aktywista Jan Śpiewak pytają, czy podczas najnowszego wywiadu Radosław Sikorski z PO był trzeźwy. „Przerażające” – dodał...

zobacz więcej

Podczas rozmowy w programie „Woronicza 17” na antenie TVP Info poseł Robert Kropiwnicki został poproszony o odniesienie się do wypowiedzi swojego partyjnego kolegi, byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego: „Myślę, że miał moment zawahania w pierwszych 10 dniach wojny, gdy wszyscy nie wiedzieliśmy, jak ona pójdzie, że może Ukraina upadnie. Gdyby nie bohaterstwo Zełenskiego i pomoc Zachodu, to różnie mogło być”. 


Kropiwnicki nie tylko nie odciął się od tych słów, ale także bronił ich twierdząc, że w istocie jedynie „Sikorski mówi, że rząd polski zaspał” – Przez 10 dni zastanawialiśmy się co robi polski rząd, bo na pewno nie pomaga Ukrainie – utrzymywał przedstawiciel PO, mimo że obecny w studiu europoseł Zbigniew Kuźmiuk przypomniał, że już 23 lutego, a więc w przeddzień pełnoskalowej agresji Rosji, z Polski na Ukrainę pojechał pierwszy transport broni. 


Kropiwnicki usiłował - jak to ocenił później Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta RP – „wbić klin” między wysiłki rządu i społeczeństwa, twierdząc, że jedynie to ostatnie spontanicznie pomagało. – Papierki, wykresy sobie przestawialiście – kpił. 


Przeczytaj relacje z pierwszych dni wojny: 

Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy. Deklaracja prezesa Orlenu 

Pierwsze autokary Państwowej Straży Pożarnej przewiozły uchodźców z granicy

Brytyjski tygodnik: Polska zachowuje się jak humanitarne supermocarstwo 

Dziennikarz CNN pod wielkim wrażeniem postawy Polaków. „To pierwszy taki przypadek w historii Europy” 

 


– Państwo mówicie – pan Sikorski i pan (R. Kropiwnicki – red.) – kłamiecie bezczelnie, że przez 10 dni rząd był na wakacjach, tylko że już drugiego dnia inwazji premier Morawiecki był w Berlinie, gdzie organizował międzynarodową pomoc, bo krajowa już szła, dla Ukrainy m.in. broń. W Berlinie przywoływał do porządku niemieckiego kanclerza i dzięki temu polskiemu rządowi udało się bardzo szybko zorganizować międzynarodową pomoc dla Ukrainy – zareagował na zarzuty Kropiwnickiego minister Adam Andruszkiewicz. Przedstawiciel opozycji nie zdoławszy odnieść się do meritum zwrócił uwagę na... gestykulację oponenta. 

 

– Niech pan sobie palec schowa – wypalił. 

Rozbiór Ukrainy? Sikorski: Putin złożył taką propozycję Tuskowi w Sopocie

Radosław Sikorski wywołał kolejną aferę w Polsce, dostarczając Rosji nabojów w propagandowej wojnie z Polską. Kilka miesięcy temu o wyciek z Nord...

zobacz więcej

– Polska dzięki postawie i społeczeństwa i rządu zyskała renomę na arenie międzynarodowej. Sami Ukraińcy przyznali, że gdyby nie Polska w tych pierwszych dniach konfliktu, to by ich nie było. I teraz pojawia się Sikorski w mediach i zaczyna Polskę opluwać dostarczając narracji propagandzie rosyjskiej, która to propaganda go cytuje i chwali: „zobaczcie: nasza narracja o tym że Polska chce zająć zachodnią Ukrainę jest prawdziwa, bo to potwierdza nawet pan Sikorski”. Trzeba być skończonym kretynem albo wybitnym cynikiem politycznym, żeby tego typu teksty rzucać w przestrzeni medialnej i i ich bronić. Co mówię do pana, bo wystarczyło żeby pan, p. Tusk przeprosili i usunęli pana Sikorskiego – apelował Andruszkiewicz. 

 

Kropiwnicki nadal brnął twierdząc, że to rządzący mają „przeprosić za Morawieckiego i za te wszystkie kłamstwa” i oskarżając o „okradanie Polaków”. 

 

– Jakie haki mają na was ruscy, że takie rzeczy opowiadacie? Pamięta pan jaką aferę wywołał Sikorski wpisem odnośnie Nord Stream? Dostarczył Rosji broni w wojnie propagandowej przeciwko NATO i Polsce. Wszyscy mówili, że Sikorski działa przeciwko NATO. I po kilku miesiącach wyskakuje z pudełka i znowu robi to samo. Czy ruscy mają na was jakieś haki, że wypuszczają waszych polityków w takich sytuacjach? – pytał minister. 

Dokument o prokremlowskiej polityce Sikorskiego. Zobacz film „Pan z Chobielina”

Korespondent wojenny, świadek wojny w Afganistanie, zadeklarowany antykomunista – tak najkrócej można byłoby scharakteryzować Radosława...

zobacz więcej

Prowadzący program przypomniał, że po wpisie Sikorskiego odnośnie wybuchu rurociągu NS amerykański departament stanu nazwał polityka PO „funkcją rosyjskiej dezinformacji” czego nie uczyniono nigdy wcześniej w stosunku do przedstawiciela podobnej rangi jakiegokolwiek kraju NATO czy UE.


– W kilka miesięcy później Radosław Sikorski powtarza dokładnie to samo: mówi że USA, Ukraina i Polska miały interes w wysadzeniu NS i twierdzi, jak od 2014 r. kilkukrotnie twierdził, że Polska miała w jakiś sposób brać udział w rozmowach albo rozważać propozycji dot. rozbioru Ukrainy – wskazał.

 

W ocenie Piotra Ćwika z Kancelarii Prezydenta RP wypowiedź Sikorskiego „jest nie do obrony”. – Nie ma potrzeby, żeby przykrywając ją wbijać klin między to co się działo w pierwszych dziesięciu dniach wojny ze strony polskiego społeczeństwa, ale także ze strony rządu. Powiedzmy sobie uczciwie skala uchodźców którzy przyszli do Polski zaskoczyła wszystkich – ocenił przedstawiciel prezydenta. 

 

– Rząd podejmował działania kompleksowe po to, aby wszyscy, którzy przyjdą do Polski jako uchodźcy, znaleźli tu swoje miejsce. Podejmował działania, dzięki którym udało się wszystkich uchodźców w Polsce przyjąć, zaopiekować – ocenił Ćwik. 

 

– Nie można doraźnego interesu partyjnego przedkładać ponad to, co jest związane z interesem Polski – przestrzegał. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej