RAPORT

Pogarda

Czy opozycja porozumiałaby się w sprawie wspólnego rządu? Są wyniki sondażu

Lider PO Donald Tusk (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Lider PO Donald Tusk (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

41,5 proc. badanych uważa, że po wygranej w wyborach opozycja nie byłaby w stanie porozumieć się co do stworzenia wspólnego rządu; przeciwnego zdania jest 30,5 proc., a 28 proc. nie ma w tej kwestii zdania – wynika z badania pracowni SW Research przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”.

Platforma manipuluje sondażami. „Chcą rozstrzygnąć bój o Polskę przed wyborami”

Platforma Obywatelska kupuje sondaże?

zobacz więcej

W niedzielę „Rzeczpospolita” opublikowała wyniki przeprowadzonego przez pracownię SW Research sondażu, w którym respondenci zapytani zostali, czy Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Nowa Lewica i PSL będą w stanie porozumieć się ws. utworzenia wspólnego rządu po wyborach.


Twierdzącej odpowiedzi na to pytanie udzieliło 30,5 proc. badanych, negatywnej zaś 41,5 proc., podczas gdy 28 proc. nie było w stanie jednoznacznie ocenić tej kwestii.


Brak porozumienia ws. startu w wyborach


„Publikowane obecnie sondaże wskazują, że po wyborach koalicja KO, Polski 2050, Nowej Lewicy i PSL miałaby stabilną większość w przyszłym Sejmie. Gdyby taka koalicja powstała, rząd stworzyłyby dwie partie liberalne (KO, Polska 2050), partia centroprawicowa (PSL) i partia lewicowa (Nowa Lewica)” – zaznacza „Rz”.


Gazeta podkreśla jednak, że partie do tej pory nie porozumiały się co do ewentualnego wspólnego startu w wyborach parlamentarnych, które odbędą się w październiku bądź na początku listopada, nie zawarły też żadnej koalicyjnej umowy, mówiącej o wspólnym tworzeniu rządu. Jak przypomniano, w ostatnim czasie doszło do sporu związku z głosowaniem ws. ustawy nowelizujące przepisy m.in. o Sądzie Najwyższym, która ma pozwolić na odblokowanie środków z Funduszu Odbudowy dla Polski.


„Zdecydowana większość posłów KO, PSL i Lewicy wstrzymało się w tym głosowaniu od głosu, co umożliwiło PiS przyjęcie ustawy, mimo braku większości związanego ze sprzeciwem Solidarnej Polski. Tymczasem całe koło Polski 2050 zagłosowało przeciw ustawie” – przypomina „Rz”

Jak informuje gazeta, badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17-18 stycznia. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.


Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem „kluczowych cech związanych z przedmiotem badania”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej