RAPORT

Pogarda

Chiny i Indie nie pomogą Rosji w złamaniu sankcji na ropę

Sankcje na rosyjskie surowce popierają ludzie na całym świecie. (Fot. Ying Tang/NurPhoto; Getty Images)
Sankcje na rosyjskie surowce popierają ludzie na całym świecie. (Fot. Ying Tang/NurPhoto; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Kreml nie będzie mógł liczyć na pomoc Chin i Indii w łagodzeniu skutków nowych sankcji obejmujących tym razem import rosyjskich paliw rafinowanych, które Unia Europejska wprowadzi 5 lutego.

Niedziela handlowa. 29 stycznia sklepy będą otwarte

W niedzielę sklepy będą otwarte. 29 stycznia to pierwsza z siedmiu w tym roku niedziel, w które nie obowiązuje zakaz handlu. Następna handlowa...

zobacz więcej

Podczas gdy Chiny i Indie chętnie kupują tanią rosyjską ropę jako surowiec, to raczej nie nabędą kupować rosyjskich gotowych paliw, gdyż same są eksporterami tego produktu – poinformował portal Business Insider. – Oba kraje są eksporterami netto produktów, więc nie ma potrzeby, by importowały więcej – wyjaśnił w rozmowie z portalem Viktor Katona, główny analityk rynku ropy naftowej w firmie Kpler.


Czytaj także: Zyski rosyjskich banków skurczyły się 12-krotnie


Rosyjskie paliwa mogłyby za to znaleźć nabywców w Singapurze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a następnie stamtąd trafić na większe rynki azjatyckie, ale nie wielkie – dodał Katona. Rosyjskie produkty, zdaniem analityka, mogą również dotrzeć do Afryki Zachodniej i Ameryki Łacińskiej.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Powstaje jeden z największych parków OZE w Europie Środkowo-Wschodniej

Fundusz, zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju, zawarł umowę pożyczki o wartości do 90 mln zł na budowę farmy solarno-wiatrowej Kleczew Solar &...

zobacz więcej

W czwartek agencja Bloomberg poinformowała, że Unia Europejska rozważa wprowadzenie limitu w wysokości 100 dolarów za baryłkę dla rosyjskiego oleju napędowego i 45 dolarów za baryłkę oleju opałowego.


Czytaj także: Polska zwiększa zaangażowanie na Ukrainie. Inwestycje wzrosną 30-krotnie


Embargo na sprowadzanie rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej drogą morską i uzgodniony przez UE, G7 i Australię na 60 dolarów za baryłkę limit ceny ropy z Rosji transportowanej drogą morską weszły w życie w grudniu 2022 roku. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.



Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej