RAPORT

Pogarda

Rosjanie chcą wydobywać ropę na Antarktydzie? „Łapy precz!”

Protest ekologów w RPA (fot. YouTube/ News24)
Protest ekologów w RPA (fot. YouTube/ News24)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski statek badawczy poszukujący ropy i gazu ziemnego na Antarktydzie zacumował w sobotę w RPA, co wywołało sprzeciw obrońców przyrody. Twierdzą, że jego działania naruszają traktat zakazujący poszukiwań złóż na Antarktydzie.

Sześć podróży zamiast czterech. „Ekologiczny” Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid „Bild” krytykuje 16-letnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu...

zobacz więcej

Członkowie grupy ekologicznej Extinction Rebellion trzymali transparenty z napisem „Ręce precz od Antarktydy”, gdy statek „Akademik Alexander Karpiński” przybył zgodnie z planem do portu w Kapsztadzie.

 

Wcześniej w tym tygodniu kilkudziesięciu protestujących z Greenpeace i Extinction Rebellion demonstrowało w porcie, twierdząc, że badania statku na Antarktydzie stanowią zagrożenie dla życia morskiego na tym obszarze i naruszają międzynarodowe porozumienie z 1958 roku.

 

Czytaj także: Starcia z aktywistami o Luetzerath

 

Poprawka z 1998 r. do Układu Antarktycznego, obejmującego 55 krajów, której sygnatariuszami są zarówno Rosja, jak i Republika Południowej Afryki, zakazuje wszelkich poszukiwań i wydobycia minerałów w regionie.


Rybacy podpalili statek ekologów. Organizacja walczy z nielegalnymi połowami

Statek organizacji ekologicznej Sea Shepherd w Zatoce Meksykańskiej został obrzucony kamieniami i podpalony przez miejscowych rybaków -...

zobacz więcej

RosGeo, państwowa rosyjska firma poszukiwawcza, która zarządza „Akademikiem Aleksandrem Karpińskim”, twierdzi, że od 1970 r. prowadzi badania w części Antarktydy w celu poszukiwania ropy i gazu.

 

Według serwisu RosGeo potencjał węglowodorowy wyznaczonego obszaru szacowany jest na ok. 70 mld ton. RosGeo nie odpowiedziało na prośbę o natychmiastowy komentarz. Reprezentantka Extinction Rebellion, Cassie Goodman, powiedziała Reutersowi, że rząd Republiki Południowej Afryki jest współwinny niszczenia środowiska, pozwalając rosyjskiemu statkowi zacumować.

 


Rząd prezydenta Cirila Ramaphosy utrzymuje przyjazne stosunki z Rosją. Republika Południowej Afryki twierdzi, że jest bezstronna w sprawie konfliktu na Ukrainie i wstrzymała się od głosowania nad rezolucjami ONZ w sprawie wojny.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej