RAPORT

Pogarda

Wizyta Bidena w Polsce? Przydacz wyjaśnia

Najnowsze

Popularne

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, odnosząc się na antenie TVP Info do ewentualnej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Europie i Polsce, powiedział, że z ust najwyższych przedstawicieli Stanów Zjednoczonych można było usłyszeć, że „rozważane są różne opcje”.

USA przekażą Ukrainie czołgi Abrams. Konferencja Bidena [WIDEO]

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 nowoczesnych czołgów Abrams – poinformował prezydent USA Joe Biden podczas wystąpienia w Białym Domu.

zobacz więcej

Przydacz był w sobotę gościem TVP Info, gdzie został zapytany o jego przyszłotygodniową podróż do Stanów Zjednoczonych. – To prawda, pan prezydent wysyła mnie do Waszyngtonu po to, aby przeprowadzić konsultacje zarówno w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, czyli takim zapleczu Białego Domu, jak i w Departamencie Stanu – poinformował.

 

Wsparcie dla Ukrainy

 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że Stany Zjednoczone „są dzisiaj liderem świata euroatlantyckiego” i „naszym najważniejszym sojusznikiem”. – Ta intensywność kontaktów musi zostać utrzymana nie tylko na poziomie liderów, ale zaplecza dyplomatyczno-politycznego. Będziemy rozmawiać o możliwych scenariuszach, co się może wydarzyć na Ukrainie – zaznaczył.

 

Czytaj także: Biden czy Trump na prezydenta w 2024 roku? Zmiana trendu w sondażach

 

Dodał, że polska analiza jest słuchana na Zachodzie, bo jesteśmy wiarygodni i – jak mówił – mieliśmy rację, jeśli chodzi o przewidywanie pewnych zdarzeń. 

„Dziękuję, Joe Biden”. Premier Morawiecki: Pokój w Europie jest coraz bliżej

Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. Pokój w Europie jest coraz bliżej – ocenił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do decyzji USA ws. przekazania...

zobacz więcej

– Jednocześnie będziemy rozmawiać o tym, co wspólnie możemy zrobić, aby w pierwszej kolejności zapewnić stabilność i bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO, czyli w Polsce i w jaki sposób wspierać Ukrainę w jej walce o pokój i bezpieczeństwo, i odpieranie ataków wroga, a niestety jest duże prawdopodobieństwo, a w zasadzie pewność, że już niedługo zacznie się rosyjska ofensywa – powiedział.

 

Wizyta prezydenta USA

 

Zapytany o ewentualną wizytę prezydenta Joe Bidena w Europie i Polsce odpowiedział, że z ust najwyższych przedstawicieli Stanów Zjednoczonych można było usłyszeć, że „rozważane są różne opcje”.

 

Przypomniał, że prezydent Biden w zeszłym roku był z dużą wizytą w Polsce. – Zresztą zeszły rok jak sam określił Antony Blinken, szef Departamentu Stanu, to był najlepszy rok w historii relacji polsko-amerykańskich. Bardzo intensywne kontakty: prezydent Biden w Polsce, wiceprezydent Kamala Harris również w Polsce, sekretarz stanu Antony Blinken, szef Pentagonu, przedstawiciele także wspólnoty wywiadowczej odwiedzali Polskę – przypomniał Marcin Przydacz na antenie TVP Info.

 


Jak podkreślił, „naprawdę tych kontaktów było bardzo dużo, bo też Polska odgrywa tutaj kluczową rolę i pozycja Polski na arenie międzynarodowej, także z perspektywy Waszyngtonu, w ostatnich latach znacząco wzrosła”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej