RAPORT

Pogarda

Kolumbia i Brazylia nie przekażą rosyjskiej broni dla Ukrainy

Lula da Silva, Władimir Putin, Gustavo Petro (fot. Getty Images)
Lula da Silva, Władimir Putin, Gustavo Petro (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, odpowiadając na amerykańską propozycję przekazania przez kraje latynoamerykańskie rosyjskiej broni Ukrainie, oświadczył, że woli, aby rosyjska broń zakupiona przed wieloma laty przez Kolumbię stała się „złomem”, niż została przekazana Kijowowi.

Prezydent Kolumbii: Rosja dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie

Rosja dopuszcza się na Ukrainie ludobójstwa, a Kolumbia jest gotowa pomóc krajom zachodnim wypełnić braki w dostawach surowców energetycznych...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

„Teraz najlepszą rzeczą dla ludzkości jest pokój między Ukrainą i Rosją, a nie przedłużanie wojny. Nie pomogę przedłużać żadnej wojny” – napisał w piątek na Twitterze Petro.

 

„W zamian wzywam, by podniesiono do rangi przestępstwa międzynarodowego agresji jednego kraju względem drugiego, niezależnie od tego, który z nich to jest” – dodał prezydent Kolumbii.

 

Napisał też: „ani inwazji, ani blokad”. Tymi wypowiedziami kolumbijski przywódca odniósł się do wpisu krajowego dyrektora partii Nuevo Liberalismo (Nowy Liberalizm).

 

Czytaj także: Kolumbijscy żołnierze wyszkolą ukraińskich saperów


„Niewspieranie Ukrainy, Gustavo Petro, w jej heroicznej obronie wolności demokratycznych, ukrywając się za rzekomą »neutralnością«, oznacza opowiadanie się po stronie autorytaryzmu, tyranii, autokracji, zbrodni wojennych, łamania praw człowieka i korupcji” – napisał Juan Manuel Galán.


Wcześniej, we wrześniu 2022 roku Petro wzywał też do negocjacji pokojowych w celu zakończenia wojny na Ukrainie. – Negocjacje pokojowe są potrzebne. Dochodzi do eskalacji konfliktu. Nie jesteśmy za żadną międzynarodową agresją – mówił prezydent Kolumbii w Nowym Jorku podczas forum „Ameryka Łacińska, Stany Zjednoczone i Hiszpania w globalnej gospodarce”.


Relacje Kolumbii z Rosją

 

Gustavo Petro wybory prezydenckie wygrał podczas II tury 19 czerwca 2022 roku. Po czym zwycięstwa pogratulował mu Władimir Putin.

 

Zobacz także: Rosną militarne wpływy Rosji w Wenezueli. Minister obrony Kolumbii reaguje


„Proszę przyjąć moje najszczersze gratulacje z okazji wyboru na urząd prezydenta Republiki Kolumbii” – napisał rosyjski dyktator na początku wiadomości wysłanej do prezydenta elekta. Putin wyraził też nadzieję na współpracę, która pozwoli na zacieśnienie więzi między Federacją Rosyjską a Kolumbią. 

Rosyjskie bazy wojskowe w Wenezueli. Generał ujawnił informacje wywiadowcze

Były dyrektor Boliwariańskich Narodowych Służb Wywiadowczych (SEBIN) ujawnił obecność dwóch rosyjskich baz wojskowych na terenie Wenezueli. Manuel...

zobacz więcej

„Stosunki rosyjsko-kolumbijskie mają z tradycji przyjazny charakter. Mam nadzieję, że pana praca jako głowy państwa przyczyni się do dalszego rozwoju wzajemnie korzystnej dwustronnej współpracy w różnych dziedzinach” – podkreślił rosyjski zbrodniarz.

 

Podobnie prezydent Brazylii Lula de Silva odrzucili petycję rządu niemieckiego, aby przekazać Ukrainie amunicję do czołgów Leopard – poinformował dziennik „Folha de Sao Paolo”. Decyzja została podjęta na spotkaniu Partii Robotniczej (PT) z wysokim dowództwem brazylijskich sił zbrojnych i ministrem obrony Jose Mucio.

 

Czy Ameryka Łacińska przekaże broń na Ukrainę?

 

Wcześniej stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson ujawniła, że Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, aby nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, które mają w posiadaniu. USA obiecały, że przekazane uzbrojenie rosyjskie zostanie zastąpione innym, produkcji amerykańskiej.

 


Według Richardson strona amerykańska chce jak najszybciej dojść do porozumienia, jednak nie powiedziała, na jakiej zasadzie miałaby się odbyć wymiana sprzętu wojskowego – po kosztach własnych, gratis czy po specjalnych cenach.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej